Nokia prezanton katër pajisje të reja

MD Global e ka bërë publik një lajm interesant lidhur me telefonat e saj Nokia. Në prezantimin e mbajtur në prag të panairit IFA në Berlin, ata prezantuan atë që ata thonë se është një shërbim i ri revolucionar i abonimit telefonik me theks tek qëndrueshmëria.

“Në HMD Global, shtëpia e telefonave Nokia, ne duam që njerëzit t’i mbajnë telefonat e tyre më gjatë dhe kjo mund të shihet në tri fusha. Ne kemi prezantuar një model abonimi vërtet rrethor që shpërblen njerëzit që zgjasin ciklin e jetës së telefonave të tyre. Ne i ndërtojmë pajisjet tona me më shumë materiale të ricikluara dhe vazhdojmë ta rrisim jetëgjatësinë e tyre me përditësime të softuerit dhe sigurisë. Dhe ne po punojmë shumë për ta jetuar këtë qasje si kompani, me premtimet tona për qëndrueshmëri në të gjithë biznesin tonë, gjë që tregon përkushtimin tonë për ta vazhduar punën edhe më shumë për ta mbrojtur të ardhmen” – tha Florian Seiche, Shefi Ekzekutiv i HMD Global, i cili është pronar i brendit të telefonit Nokia.

Siç shpjeguan në prezantim, Circular është një shërbim i ri abonimi që ofron një mënyrë të qëndrueshme dhe më të lehtë për t’i përdorur telefonat inteligjentë dhe tabletët Nokia. Ideja është të inkurajohen përdoruesit që t’i mbajnë telefonat e tyre më gjatë përmes një sërë shpërblimesh miqësore me mjedisin.

Përveç faktit që përdoruesit që i bashkohen Circular angazhohen të përdorin telefonin inteligjent Nokia për një periudhë më të gjatë kohore, ata marrin pjesë edhe në riciklimin e këtyre pajisjeve. Gjegjësisht, pajisjet që i kthehen HMD Global përmes Qarkores kalojnë përmes riciklimit, restaurimit dhe rifuten në abonim ose dhurohen për bamirësi. Në të njëjtën kohë, abonentët marrin një shërbim për t’u marrë me çdo dëmtim aksidental, humbje ose vjedhje të pajisjes.

Qëndrueshmëria është e rëndësishme për konsumatorët kur bëhet fjalë për pajisjet elektronike të lidhura. Hulumtimi i CCS Insight tregon se rreth gjysma e konsumatorëve në tregjet kryesore evropiane besojnë se krijimi i produkteve që zgjasin më gjatë është i dobishëm dhe pozitiv për mjedisin. HMD vazhdon t’i inkurajojë konsumatorët që t’i mbajnë pajisjet e tyre më gjatë, dhe me Circular, kjo gjithashtu nënkupton mbajtjen e pajisjeve jashtë landfilleve. E-mbeturinat (Mbeturinat Elektronike) janë një çështje në të gjithë industrinë që duhet adresuar dhe shërbimet si Circular janë një hap pozitiv drejt krijimit të ndryshimit, shpjegoi Ben Wood nga CCS Insight.

Siç u theksua gjatë prezantimit, Circular fillimisht do të jetë i disponueshëm për pajisje të zgjedhura në Gjermani dhe Britani të Madhe, dhe më vonë mund të zgjerohet edhe në tregje të tjera.

Nokia T21 (Foto: Nokia)

Katër pajisje të reja për përdorues të ndryshëm

U prezantuan edhe katër pajisje të reja Nokia, ndër të cilat veçohet Nokia X30 5G, e cila është bërë nga një kornizë alumini 100% e ricikluar dhe 65% e pasme plastike e ricikluar. Sipas Nokia, kjo e bën atë telefonin e tyre inteligjent më miqësor ndaj mjedisit. Edhe kutia u riciklua, dhe nga ajo u hoq karikuesi, siç thonë ata, për ta zvogëluar sasinë e mbetjeve elektronike.

Duke lënë mënjanë qëndrueshmërinë dhe ekologjinë, Nokia X30 5G vjen me një kamerë 50 MP PureView që përdor stabilizimin optik të fotografisë (OIS) dhe AI ​​për të shkrepur foto me kënd ultra të gjerë dhe fotografi gjatë natës. Kamera mbrohet nga Corning Gorilla Glass DX+ rezistente ndaj gërvishtjeve, ndërsa në pjesën e përparme është një ekran PureDisplay 6,43 inç.

Një tjetër pajisje e veçuar, Nokia G60 5G krenohet me një komponent ekologjik. Pjesa e pasme është prej 100% plastikë e ricikluar, ndërsa korniza është prej 60% plastikë e ricikluar. Ka një ekran 6,58” FHD+ 120Hz dhe një kamerë të trefishtë AI 50MP.

Nokia G60 5G vjen me një premtim ‘3-3-3’ për tri vjet përmirësime të sistemit operativ Android, tri vjet përditësime mujore të sigurisë dhe një garanci të zgjatur trevjeçare. Nokia G60 i bën përvojat premium të përballueshme.

Nokia C31 është një nga telefonat inteligjentë më të qëndrueshëm në portofolin Nokia. Me një ekran të përmirësuar 6,7 inç HD+ dhe një bateri afatgjatë 3-ditore që ka veçori shtesë të kursimit të baterisë me energji artificiale. Ai vjen me versionin më të fundit të Android, një kamerë të trefishtë të pasme dhe një kamerë selfie të mundësuar nga Kamera nga Google dhe mbrojtje të përmirësuar me rezistencë ndaj pluhurit dhe lagështirës. Dy vjet përditësime të rregullta sigurie janë të garantuara dhe është projektuar për ata që janë të rinj në botën e telefonave të mençur./Dnevnik.hr