Nokia G11 - Bateri e fortë, ekran i madh

Pajisja më e fundit G11 e Nokia-s është projektuar si një zgjidhje buxhetore që përqendrohet në dy veçori kryesore – baterinë dhe ekranin. Me një ekran IPS 6,5 inç me një shpejtësi rifreskimi prej 90 Hz dhe një bateri mjaft të fuqishme 5050 mAh, ky model i telefonit synon të jetë pjesë e një vendi tanimë të përmbushur të Android-it të lirë, duke i tërhequr klientët e mundshëm me softuer ‘të pastër’ dhe disa vite suportim të sigurisë.

Megjithëse përmirësimet shumëvjeçare të softuerit janë më të zakonshmet në telefonat inteligjentë të nivelit më të lartë, një garanci softuerike dyvjeçare për një telefon inteligjent që kushton me një çmim relativisht të lirë  është një gjë shumë e mirë. Ky ishte një lajm i mirë.

Nokia G11 është, për fillestarët, një telefon inteligjent i ngadaltë nëse nuk i përmbaheni detyrave bazë. Fuqia e procesorit të tij modest Unisoc T606 as nuk mund të ‘pikturohet’ përveç konkurrencës së klasës. Rezultati i testit Geekbench, i cili është një rekord i keq me 312 pikë, është më i ulët se mbajtësi i mëparshëm i rekordit Xiaomi Redmi Note 7 dhe 328 pikët e tij. Në praktikë, telefoni është shumë i vrullshëm pavarësisht rifreskimit të shpejtë të ekranit, aplikacionet luftojnë për kujtesën e vogël që kanë dhe gjithçka funksionon ‘siç duhet’ nëse i përmbahesh Trinisë së Shenjtë: surfimi bazë, rrjetet sociale dhe Fotografitë.

Ana e mirë e gjithë stories rreth këtij telefoni është se falë procesorit të ngadaltë që thyen rekord, kemi një jetëgjatësi shumë të gjatë të baterisë. Për më tepër, gjatë testimit, ne arritëm të shtrydhënim një rekord tri ditë pune nga 5050 mAh pa asnjë problem. Orët shtesë të përdorimit mund t’i atribuohen sasisë relativisht të vogël të memories (për Android). Nokia G11 vjen në versione me 32 GB hapësirë ​​dhe 3 GB RAM dhe 64 GB RAM, të cilat mund të zgjerohen përmes një karte memorie.

Sa i përket ekranit të lartpërmendur, ai ka një riprodhim shumë të fortë diagonal dhe të mirë të ngjyrave, por si shumica e paneleve të lira IPS, bëhet i vështirë për t’u lexuar në dritë të ndritshme dhe kërkon që përdoruesit të kërkojnë opsione shtesë.

Fotografia është falë sistemit të trefishtë të kamerës së pasme, e cila përbëhet nga një lente kryesore 13 MP, një lente makro 2 MP dhe një lente me thellësi 2 MP, dhe është vendosur në një modul që, ndër të tjera, e mbron kamerën nga gërvishtjet e mundshme. Fotot, si pjesa tjetër e pajisjes, janë një mesatare e vështirë, ndaj ju sugjerojmë që nëse doni të bëni fotografi me telefon, kërkoni një zgjidhje më të mirë diku tjetër. Lentja e përparme 8 MP është përgjegjëse për selfiet dhe zhbllokimin e fytyrës./tportal.hr