Motorola prezanton versionin e saj të telefonit të palosshëm

Vetëm një ditë pasi Samsung prezantoi gjeneratën e re të telefonave të saj të palossshëm, Motorola ka prezantuar zyrtarisht një model të ri të Razr-it të saj të palosshëm. Krahasuar me paraardhësin e tij, telefoni vjen me harduer më të mirë, një ekran të përmirësuar dhe dy kamera në pjesën e pasme të pajisjes.

Edhe pse diagonalja e ekranit është e njëjtë me modelin e mëparshëm, ekrani i ri OLED vjen me një shpejtësi rifreskimi prej 144 Hz, por edhe një menteshë më të mirë për palosjen e telefonit. Gjithashtu, në vend të një niveli, tani ka një vrimë në ekran. Ajo që nuk ka ndryshuar është ekrani i jashtëm më i vogël me diagonale 2.7 inç, i cili shfaq njoftimet nga telefoni si thirrjet dhe mesazhet, si dhe informacione për motin, navigimin, ndjekjen e opsioneve të fitnesit etj.

Megjithatë, risia më e madhe që do të jetë më interesante për përdoruesit është chipset-i. Për sa i përket harduerit të integruar Razr i ri fuqizohet nga procesori më i fortë Snapdragon i Qualcomm (8+ Gen 1), ka deri në 12 GB memorie dhe 512 GB hapësirë ​​ruajtëse të të dhënave. Kapaciteti i baterisë është 3500 mAh.

Rezolucioni i kamerës kryesore është 50MP, ndërsa në anën e pasme ka edhe një kamerë ultra të gjerë me rezolucion prej 13MP. Në brendësi ka një kamerë 32 MP për të bërë selfie.

Razr i ri tashmë mund të porositet paraprakisht në Kinë dhe aktualisht nuk dihet nëse do të jetë i disponueshëm në tregje të tjera. Sa i përket çmimit, për një smartphone fleksibël me procesorin më të fortë, nuk duket shumë i madh. GSM Arena

Përgatiti: Nuhi Shala