Modelet e reja të iPhone vijnë me risi

Apple prezantoi katër telefona të rinj, tri orë inteligjente dhe gjeneratën e re të kufjeve AirPods Pro.

Pas muajsh me thashetheme dhe spekulime të shumta për gjeneratën e re të telefonave, mbrëmë Apple prezantoi zyrtarisht katër modele nga seria iPhone 14. Gjenerata e re solli ndryshime të reja dhe të mëdha, si dhe disa shërbime të reja të fokusuara në sigurinë dhe një surprizë me Dynamic Iceland në modelet iPhone Pro.

Në vend të versionit mini vjen versioni Plus

Siç u mendua, modeli mini iPhone tashmë shkon në histori dhe i lë vendin e tij modalitetit Plus, për të cilin, pa dyshim, kërkesa do të jetë shumë më e lartë, pavarësisht çmimit më të lartë. iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus ndryshojnë vetëm në madhësinë e ekranit dhe, natyrisht, në çmim.

iPhone klasik e ruanende diagonalen 6.1 inç, ndërsa modeli më i madh ka një ekran 6.7 inç. Ato mundësohen nga çipi A15 Bionic i Apple, i cili gjithashtu është i instaluar në modelin iPhone 13 Pro. Telefonat kanë dy kamera që tani vijnë me një sensor më të madh dhe gjatë konferencës u theksua veçanërisht përmirësimi në shkrepjen e fotografive në kushte me dritë të ulët. Kamera ultra e gjerë ka të njëjtin përmirësim, si dhe kamera e përparme për të bërë selfie, e cila ka edhe autofokus.

Siç është paralajmëruar, modelet e reja të iPhone kanë mbështetje edhe për kartat eSIM.

Prezantohen gjithashtu dy opsione të përqendruara te siguria që janë të disponueshme në të 4 modelet e iPhone. Njëra lidhet me komunikimin satelitor përmes opsionit Emergency SOS, për të cilin Apple ka krijuar komponentë dhe softuer posaçërisht në mënyrë që telefoni të mund të lidhet me satelitët. Fillimisht, ky opsion do të jetë i disponueshëm vetëm në SHBA dhe Kanada. Çmimi i modelit të rregullt ka mbetur i njëjtë (799 dollarë), ndërsa modeli Plus është 100 dollarë më i shtrenjtë. Të dy modelet do të jenë në dispozicion për para-porositje brenda dy ditësh, me shitjet që fillojnë më 16 shtator për iPhone 14 dhe 7 tetor për iPhone 14 Plus.

Dynamic Island

Dy modelet iPhone 14 Pro sollën atë që prisnim prej tyre – harduer edhe më i fortë dhe më i fuqishëm (A16 Bionic, i cili është 40 për qind më i shpejtë në krahasim me konkurrencën,) dhe kamera të përmirësuara, por edhe një risi në formën e asaj që ata e quajtën Ishulli Dinamik. Është një vrimë në ekranin në formë pilule që strehon kamerën selfie dhe sensorët, por përfaqëson një integrim unik të harduerit dhe softuerit sepse mund të zgjerohet (softueri) dhe brenda tij shfaqen njoftime dinamike të ishullit, animacione dhe të ngjashme. Me opsionin Dynamic Island, Apple ka mundësuar një mënyrë krejtësisht të re të ndërveprimit me shfaqjen e përmbajtjes në ekran, si muzikë navigimi, rezultate sportive dhe të ngjashme. Tërheqëse dhe inovative.

Ata i kushtuan vëmendje të veçantë sistemit të kamerave. Me këta telefona filloi një epokë e re e fotografisë me iPhone”, theksuan zyrtarë nga Apple gjatë prezantimit. Sensori i ri kryesor 48MP është edhe 65 për qind më i madh në krahasim me sensorin iPhone 13 Pro me risi të shumta, opsione dhe përmirësime që mundësojnë një sasi të madhe detajesh, më pak zhurmë, ngjyra më të mira dhe kap foto me cilësi më të mirë në kushte me dritë të ulët. IPhone ka një kamerë të re ultra të gjerë dhe një kamerë telefoto, dhe blici është ridizajnuar plotësisht.

Fotot dhe videot e realizuara nga këto modele të cilat u shfaqën gjatë prezantimit duken vërtet mbresëlënëse.

Ajo që është e rëndësishme të theksohet është se çmimet e tyre kanë mbetur të njëjta – 999 dollarë për iPhone 14 Pro dhe 1,099 dollarë për iPhone 14 Pro Max. Para-porositë mund të bëhen brenda dy ditësh, ndërsa shitjet nisin më 16 shtator.

Apple Watch Ultra

Përmirësimet në Apple Watch 8 nuk kanë të bëjnë aq shumë me harduerin, sa me softuerin dhe sensorët. Kjo pajisje tani ka një sensor të posaçëm të temperaturës që do të mundësojë monitorimin e ovulacionit, por edhe paralajmërimin për disa probleme shëndetësore me ciklin. Çmimi është 399 dollarë për modelin GPS, ose njëqind dollarë më shumë për modelin me GPS dhe mbështetje për rrjetet celulare.

Është prezantuar edhe modeli SE i gjeneratës së re, i cili nuk sjell ndonjë përmirësim revolucionar, por në krahasim me paraardhësin e tij është 20 për qind më i shpejtë dhe ka 30 për qind ekran më të madh në krahasim me modelin e Serisë 3.

Megjithatë, ylli më i madh në mesin e orëve është modeli i ri i Apple ëatch Ultra. Modeli më i madh (49 mm) dhe më i qëndrueshëm deri më tani është i destinuar për kushte ekstreme dhe aventurierë – maratonastë, zhytës, alpinistë, etj. Ka GPS dhe busull më të avancuar, mund të përdoret për zhytje me një aplikacion të veçantë për zhytës, mund të përballojë vapë e madhe dhe ftohtësi ekstreme. Çmimi, natyrisht, nuk është i vogël dhe arrin në 799 dollarë.

AirPods Pro

U prezantua gjithashtu një model i ri i kufjeve AirPods Pro, të cilat vijnë me një çip H2 që mundëson cilësi fantastike të zërit dhe një nivel edhe më të madh detajesh. Bateria mund të zgjasë 6 orë, ose 30 orë në kombinim me kutinë e karikimit dhe çmimi i tyre është 249 dollarë./Dnevnik.hr