IPhone SE 2 mund të quhet iPhone 9, dy modele mund të arrijnë këtë vit

A do të lëshojë Apple gjashtë aparate në vitin 2020?

Thuhet se: Apple mund të lansojë më shumë aparate se zakonisht këtë vit – deri në gjashtë, duke përfshirë dy modele të reja që zëvendësojnë iPhone SE.

Sipas një raporti të ri, këto pajisje mund të kalojnë emrin e dukshëm “iPhone SE 2” dhe të quhen iPhone 9.

Raporti vjen nga Digitimes, i cili shkruan se, “Apple ka të ngjarë të lëshojë deri në gjashtë pajisje iPhone në vitin 2020 – katër modele OLED dhe dy LCD, sipas burimeve në zinxhirin e furnizimit të aparateve të Tajvanit”.

Vlen të përmendet se e vetmja provë specifike në raport është një pretendim që Chipbond Technology, që bën patate të skuqura shofer ekrani për ekranet LCD, ka marrë porosi për dy pajisje të ndryshme LCD, kështu që merreni këtë me një kokërr kripe.

Nëse me të vërtetë ekziston një version më i madh i iPhone SE 2, thuhet se ka një ekran 5,5 inç ose 6.1 inç. Pajisja gjithashtu supozohet të arrijë disa muaj pas versionit ‘standard’, me gjasë lëshimin në të njëjtën kohë me formacionin iPhone 12. Analisti i njohur i Apple, Ming-Chi Kuo ka thënë, megjithatë, se një “iPhone SE 2 Plus” po përgatitet për vitin 2021, kështu që ne mund të presim më gjatë për modelin më të madh.

Ndërsa iPhone SE 2 dhe SE 2 Plus / Pro mund të duken si emrat që Apple do të zgjidhte, pajisjet mund të quheshin iPhone 9 dhe iPhone 9 Plus / Pro. Cupertino u hodh nga iPhone 8 tek iPhone X, kështu që 9 moniker nuk janë marrë.

Sa për atë që të presin në aparatet e reja, ata janë thënë të duken të ngjashëm me iPhone 8/8 Plus dhe të vijnë me internals të krahasueshëm me iPhone 11, i cili tingëllon mjaft bindës.

Përgatiti: Diellza Luzha

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!