'Hyundai' prezanton modelin e ri të makinës elektrike

Automjeti elektrik Ioniq 5 e Hyundai është dëshmuar të jetë një nga automjetet elektrike më interesante në treg që tashmë ka fituar edhe disa çmime.

Kompania koreano-jugore në tregun e automjeteve elektrike po rritet si në tregun evropian ashtu edhe në atë amerikan, dhe për të vazhduar këtë zhvillim pozitiv, Hyundai dëshiron të kujdeset për modelin e ri të automjetit që prezantoi këtë javë.

Ndërkohë që nuk mësuam shumë detaje rreth modelit Ioniq 6, Hyundai shfaqi pamjen dhe dizajnin e automjetit si dhe brendësinë e tij. Ajo që karakterizon dizajnin e saj është aerodinamika, për të cilën Hyundai gjeti frymëzim në automjetet e vjetra si ato të vozitura njëqind vjet më parë në Shtetet e Bashkuara.

Limuzina elektrike e Koresë së Jugut përdor të njëjtën platformë (Electric Global Modular Platform E-GMP) për automjetet elektrike si Ioniq 5. Ndërsa pesëshja ka një distancë prej rreth 505 km me një karikim të vetëm, falë pamjes së saj aerodinamike, Ioniq 6 mund të tërhiqte më shumë kilometra nga një karikim i baterisë. Natyrisht, më shumë do të mësojmë kur të marrim informacione zyrtare dhe specifike për automjetin, motorin dhe baterinë, që sipas Ars Tehnika do të jetë më 14 korrik.

Sa i përket pjesës së brendshme, automjeti elektrik do të ketë 2 ekrane me prekje, secila diagonale 12 inç (për info-argëtim dhe për një panel instrumentesh dixhitale), por interesant është se opsionet si ajri i kondicionuar ose amplifikimi dhe muzika do të kontrollohen vetëm me çelësa fizikë. Dizajneri i Hyundai Sangyup Lee e shpjegoi këtë me faktin se përdorimi i opsioneve të tilla përmes një ekrani me prekje ndërkohë që automjeti elektrik është në lëvizje mund të jetë i rrezikshëm. Ne përdorim harduer për të gjitha gjërat që lidhen me sigurinë. Për gjëra që nuk lidhen me sigurinë, ne përdorim ekranet me prekje, ka deklaruar Lee.

Ioniq 6, jozyrtarisht, duhet të jetë më i lirë se Ioniq 5, i cili kushton pak më pak se 47,000 dollarë në tregun amerikan. Prodhimi i tij duhet të fillojë në muajin korrik dhe duhet të dalë në shitje në tregun amerikan në vitin 2023./Dnevnik.hr