Huawei prezanton pajisje të reja në Beograd

Këtë javë në një event rajonal të mbajtur në Beograd, kompania kineze Huawei prezantoi aftësitë e saj të reja në tregun e telefonave inteligjentë, orëve dhe kufjeve, si dhe risitë e dyqanit të saj të aplikacioneve App Gallery. Vëmendjen më të madhe e tërhoqi gjenerata e re e smartfonëve të serisë Mate Pro, për të cilën kompania thotë se përfaqëson kulminacionin e inovacionit në serinë Mate.

Huawei Mate 50 Pro është telefoni inteligjent më i fuqishëm i Huawei, i karakterizuar nga kamera të avancuara dhe një bateri e qëndrueshme – funksioni SuperEnergy Boosting. Ai vjen me një kamerë 50 MP me përmirësime të shumta në sistemin optik, strukturën mekanike, teknologjinë e fotografisë dhe përpunimit të fotografisë , si dhe një hapje fizike përshtatëse të rregullueshme në 10 nivele.

Nga kjo kompani, ata e vënë theksin veçanërisht tek mundësa e shkrepjes së portreteve me tone realiste të lëkurës, teksturë dhe efekt bokeh, peizazhe të gjalla, foto makro me një plan të parë të mprehtë dhe një sfond natyral të turbullt, dhe foto të shkëlqyera në dritë të ulët.

Përveç Mate 50 Pro, u prezantua edhe seria e re 10, e cila sjell një dizajn modern, një kamerë të avancuar 60MP me kënd ultra të gjerë që mund të regjistrojë video 4K dhe modalitetin SuperCharge. Nova 10 dhe Nova 10 Pro gjithashtu mburren me një kamerë të shkëlqyer të pasme 50 MP me përpunim të avancuar të fotografisë, shpejtësi të lartë të rifreskimit të ekranit dhe aftësi karikimi të shpejtë.

Përveç harduerit, Huawei gjithashtu prezantoi një gamë të zgjeruar aplikacionesh në këtë ngjarje. AppGallery tani ka 580 milionë përdorues aktivë mujorë, nga të cilët mbi 45 milionë janë të vendosur në Evropë dhe krenohet me një rritje prej 147% në numrin e aplikacioneve krahasuar me 18 muajt e fundit, me më shumë se 5.5 milionë zhvillues të regjistruar që punojnë vazhdimisht në zhvillimin e tij.

Ekziston gjithashtu një dyqan aplikacionesh i palëve të treta i quajtur Gspace, i cili mund t’i ndihmojë përdoruesit të kërkojnë dhe të kenë qasje në të gjitha aplikacionet dhe shërbimet e njohura të Google, si Google Maps, YouTube dhe miliona aplikacione të tjera cilësore. Me përvojën e përdoruesit si prioritet, AppGallery është e lehtë për t’u përdorur dhe vjen me një sërë aplikacionesh dhe ofertash premium, dhe përveç një telefoni inteligjent, mund të përdoret edhe në kombinim me PC, orët inteligjente dhe tableta Huawei./Dnevnik.hr