Postet nga: zvicra

Banka zvicerane UBS besohet të jetë në bisedime për të blerë rivalen Credit Suisse

Banka më e madhe e Zvicrës, UBS, raportohet se është në bisedime intensive për të blerë plotësisht, apo pjesërisht, bankën rivale Credit Suisse, e cila ...

Memli Krasniqi nga Zvicra: Unë jam kundërshtar politik i Albin Kurtit, por Kosovën e kemi të përbashkët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka marrë pjesë në manifestimin e shënimit të 15 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, të organizuar nga ...

Zvicra pranon refugjatë turk e sirianë pas tërmetit

Refugjatët nga Turqia ose Siria duhet të mbajnë dokumente identifikimi nëse kërkojnë strehim në Zvicër nga shkatërrimi i tërmetit të javës së kaluar.

Zvicra e rimendon neutralitetin, konsideron të eksportojë armë në Ukrainë

Qeveria zvicerane është duke u përballur me mënyrën se si ta tejkalojë një ligj neutraliteti përmes të cilit e ndalon rieksportin e armëve nga partnerë...

Komiteti i OKB-së: Zvicra nuk duhej t’a kishte deportuar çiftin turk në Kosovë

Komiteti i OKB-së Kundër Torturës tha se Zvicra nuk do të duhej t’a kish deportuar një çift turk të lidhur me klerikun e mërguar Fethullah Gulen ...

FIFA dënon Serbinë për sjellje të pahijshme të lojtarëve dhe fyerjes së Xhakës dhe Shaqirit nga tifozët serbë

Komiteti Disiplinor i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) ka dënuar Federatën e Futbollit të Serbisë me 50 mijë franga për thirrjet fyese të tifozëve ...

Zvicra: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga retorika nxitëse

Qeveria e Zvicrës ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen nga retorika apo veprimet që mund të nxisin më tej situatën, pas tensioneve të fundit ...

Rama për fitoren e Zvicrës: Aspak dinjitoze të përdoren dy futbollistë për politikë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se “është për të ardhur keq” pritja që ai të reagonte pas fitores së Zvicrës kundër Serbisë.