Postet nga: Zoran Zaev

Ekonomia, energjia, turizmi e kultura, temat boshte mes Kosovës e Maqedonisë e Veriut

Bashkëpunimi ekonomik, çështjet energjetike, ato të turizimit e të kulutrës, janë disa nga temat bazë për të cilat, siç njofton zyra e kryeministrit Albin Kurti, janë diskutuar ...

Kosova e Maqedonia e Veriut vendosin ta ndërtojnë lidhjen mes Brezovicës dhe Kodrës së Diellit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev pas mbledhjes me Qeverinë e Kosovës e ka quajtur këtë të enjte, ditë të frytshme.

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë së Veriut zhvillojnë takim të përbashkët, priten marrëveshje

Dy qeveritë, ajo e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë së Veriut sot pritet ta zhvillojnë takim në kryeqytetin maqedonas.

Fantazitë mbi “Botën Serbe” të Beogradit e rrezikojnë Bashkëpunimin Ballkanik

Ka pak gjasa që projektet e bashkëpunimit ekonomik ndërkufitar, i tillë si ‘Ballkani i Hapur’ të jenë vërtet të suksesshëm ndërkohë që liderët politikë ...

Të dielën fillon regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut thonë se gjithçka është gati për të nisur të mbahet regjistrimi i popullsisë dhe se nuk presin probleme.

Lumir Abdixhiku takohet me kryeministrin maqedonas

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar në Shkup kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Deklarata gjermane rindez tensionet Kosovë-Shqipëri për Ballkanin e Hapur

Një deklaratë e një zëdhënësi të qeverisë gjermane që mbështet bashkëpunimin ballkanik ka rindezur “luftën e fjalëve” midis Kosovës dhe Shqipërisë ...

Në Kosovë kundërshtohet fort nisma “Open Balkan”

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës e konsiderojnë të rrezikshme nismën e shpalosur të enjten në Shkup nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i ...