Postet nga: zgjedhjet ne maqedoni te veriut

Maqedonia e Veriut nuk e arrin kuotën ligjore për përfaqësimin e grave në Kuvend

Rezultati i dalë nga zgjedhjet parlamentare të 8 majit, ka siguruar 41 ulëse për gratë në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, kundrejt 79 ulëseve për burrat nga 120 sa ka ...

Presidentja e Kosoves, Vjosa Osmani

Osmani i uron fitoren zgjedhore presidentes së Maqedonisë së Veriut

Pas përfundimit të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni të Veriut, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i ka uruar fitoren homologes së saj, Gordana Siljanovska Davkovës nga partia politike ...

Siljanovska fitoi zgjedhjet presidenciale, VMRO me fitoi 58 deputetë, Fronti Europian 19, LSDM 18 dhe VLEN 13 deputetë

Me fitoren e Gordana Siljanovska Davkovës dhe të VMRO-DPMNE-së, sipas rezultateve fillestare të KSHZ-së përfunduan zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Maqedoni të Veriut. Të gjithë pjesëmarrësit, ...

Stevo Pendarovski e pranon humbjen në zgjedhjet presidenciale, e uron Gordana Silanovska Davkovën

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut dhe presidenti aktual, Stevo Pendarovski, e ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale të vendit.

Zgjedhjet në Maqedoni të Veriut, ndiqni drejtpërdrejt rezultatet

Në Maqedoni të Veriut sot, më 08.05.2024, janë mbajtur zgjedhje të dyfishta – rundi i dytë I zgjedhjeve presidenciale, dhe zgjedhjet parlamentare.

Përfundojnë votimet për zgjedhjen e presidentit dhe të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut u janë drejtuar kutive të votimit sot më 08.05.2024 për të zgjedhur presidentin e shtetit dhe parlamentin e ri.

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsërisë veton për integrim

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, që mbështetet nga Lidhja Social-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian ...

Programi presidencial i Bujar Osmanit për Maqedoninë e Veriut

Kandidati i BDI-së për president të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka renditur prioritetet të cilat do t`i realizoj nëse zgjedhet në këtë pozitë.