Postet nga: Zgjedhjet në Amerikë

Përballja Biden - Trump, historike në shumëçka

Zgjedhjet presidenciale të këtij viti në Shtetet e Bashkuara po bëjnë histori në shumë nivele.

Biden dhe Trump synojnë të tërheqin votuesit afro-amerikanë në shtetet kyçe

Joe Biden dhe Donald Trump fituan në votimet paraprake që u mbajtën këtë javë në shtetin e Viskonsinit. Ndërsa të dy e kanë të sigurt emërimin, ...

Biden dhe Trump sërish drejt përballjes që mund të trondisë politikën amerikane

Zgjedhjet presidenciale amerikane janë tronditur në vitet e fundit nga katastrofat ekonomike, nga gafat tronditëse, video sekrete dhe pandemia. Por, megjithë përshtjellimin që karakterizoi këto fushata, paqë...

Trump poston në Facebook për herë të parë që nga janari i vitit 2021

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka postuar në rrjetin social Facebook për herë të parë që nga 6 janari 2021, dita kur disa persona sulmuan Kapitolin e Shteteve të Bashkuara të Amerikë...

Rusia dhe Irani “ndërhynë në zgjedhjet në SHBA” me operacione dezinformuese

Rusia dhe Irani kanë zhvilluar operacione dezinformuese për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale në SHBA, në vitin 2020, thuhet në një raport të inteligjencës amerikane.

Gjykata Supreme hedh poshtë padinë kundër fitores së Bidenit

Gjykata Supreme në SHBA e ka hedhur poshtë një proces gjyqësor të inicuar nga Teksasi dhe të mbështetur nga presidenti, Donald Trump, për të refuzuar fitoren e ...

Presidenti i zgjedhur Biden merr Arizonën, konsolidon fitoren

Presidenti i zgjedhur Biden merr Arizonën, konsolidon fitoren

Presidenti i zgjedhur Joe Biden konsolidoi fitoren e tij në zgjedhje duke marrë të enjten vonë shtetin fushëbetejë të Arizonës.

Anketa: 79 përqind e amerikanëve besojnë se Biden është fitues i zgjedhjeve

Pothuajse 80 përqind e amerikanëve, përfshirë më shumë se gjysmën e republikanëve, njohin presidentin e zgjedhur Joe Biden si fitues të zgjedhjeve të 3 nëntorit pasi ...