Postet nga: Zgjedhja e Presidentit

Vjosa Osmani, "sherifja" e re në krye të shtetit

Kosova ka presidentin e gjashtë që nga paslufta, ajo është Vjosa Osmani-Sadriu.

Vjosa Osmani zgjidhet Presidente e Kosovës

Republika e Kosovës ka presidentin e gjashtë me radhë që nga paslufta. Ajo është Vjosa Osmani.

Kurti kishte premtuar që projektligjin për votim në Ambasada do ta procedonte ndër të parin në Kuvend

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, më 4 shkurt të këtij viti, në emisionin “DebatPernime” ku merrte pjesë me ekipin e tij, kishte premtuar që njëri prej projektligjeve të ...

Seanca për votimin e presidentit mbahet sot pasdite

Seanca për votimin e presidentit të ri të vendit mbahet sot, pasdite.

Konjufca: Ky ligj s'ka lidhje me zgjedhjen e Presidentes

Ushtruesi i Detyrës së Presidentit të vendit njëherësh kryeparlamentar, Glauk Konjfuca ka thënë se miratimi i Ligjit për Zgjedhje nga Qeveria e Kosovës, nuk ...

Asnjëri si Jakup Krasniqi, zëvendësoi dy presidentë e qëndroi më së gjati në detyrë

Kanë kaluar 147 ditë që nga dorëheqja e ‘detyrueshme’ e Hashim Thaçit nga posti i presidentit, për shkak të aktakuzës së ngritur nga Gjykata Speciale.

A pret Donika Gërvalla që LDK t’ia bëjë kuorumin Vjosa Osmanit?

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, në emisionin “Kallxo Pernime” ka thënë se për zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente nuk ka asnjë pengesë pasi që ...

Abdixhiku pret që deputetët e LDK-së të jenë në një vijë me partinë në zgjedhjen e presidentit

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, në ‘Debat Plus’ në RTV Dukagjini ka folur për zgjedhjen e presidentes dhe qëndrimin e LDK-së në lidhje me këtë pozitë.