Postet nga: zahir tanin

Shefi i UNMIK në Kosovë flet për aksionin në veri

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin i tha Këshillit të Sigurimit se ka pasur mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për ...

Të premten mblidhet Këshilli i Sigurimit të OKB-së, prezantohet raport për Kosovën

Në prag të mbledhjes së radhës për Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që do të mbahet këtë të premte, Qeveria e ...

UNMIK-u thirrje Kosovës dhe Serbisë për të shmangur tensionet

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm dhe Shefi i UNMIK -ut, Zahir Tanin, ka reaguar pas gjendjes së krijuar në veri pas masës së vendosur ...

Konferenca e UN: Gratë më të prekurat nga Pandemia por të përjashtuara nga vendimmarrja

Nën synimin për avancimin e pjesëmarrjes së grave në vendimmarrje – me fokus të veçantë – lidhur me pandeminë COVID-19 dhe rimëkëmbjen, u mbajt konferenca e ...

Kosova e gatshme për dialog, Serbia bisedon pa"shantazhe"

Kosova ka shprehur gatishmëri që të vazhdojë dialogun me Serbinë, pavarësisht dëmeve të shkaktuara nga e kaluara, ndërsa pala serbe është shprehur se është gati pë...

Shefi i UNMIK-ut: Në zgjedhjet e fundit në Kosovë u shpreh dëshira e fortë për ndryshim

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK, ka lëshuar një komunikatë në lidhje me seancën e djeshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovë...

Kryeministri Kurti takohet me shefin e UNMIK-ut

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar sot takim me  përfaqësuesin special të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Zahir Tanin.

Shefi i UNMIK-ut: Agjendat personale dhe politike duhet të lihen anash për të shpëtuar jetë

Udhëheqja e fortë dhe uniteti politik janë të nevojshme në Kosovë tani më shumë se kurrë, pasi beteja po zhvillohet kundër "sfidës së madhe" të paraqitur nga ...