Postet nga: wesley clark

Kosova, një çerek shekulli e lirë

25 vjet më parë, më 12 qershor 1999, trupat paqeruajtëse të NATO-s hynë në Kosovë pas një fushate ajrore 78-ditëshe kundër caqeve ushtarake e policore serbe. Me futjen e tyre ...

"Thirre Klintonin": Fëmijët, rrugët dhe bizneset me emra që nderojnë heronjtë e Kosovës

Autoshkolla, dyqane rrobash, artistë të tatuazheve, biznese që merren me shitjen e veturave dhe që kryejnë shërbime hidraulike. Të gjitha këto biznese të shpërndara nëpër ...

Clark: Ambiciet ruse pengojnë stabilitetin mes Kosovës dhe Serbisë

Gjenerali i pensionuar amerikan, Wesley Clark, thotë se mes Kosovës dhe Serbisë nuk mund të ketë stabilitet, derisa “Moska t’i tërheqë ambiciet e saj imperialiste nga rajoni”.

Përplasja mes NATO-s e Rusisë për Aeroportin e Prishtinës

“Tradhti ruse” e quan gjenerali i pensionuar amerikan, Wesley Clark, dislokimin e befasishëm të rreth 200 trupave ruse në Aeroportin e Prishtinës, më 12 qershor të vitit 1999. Rusia donte të ...

Osmani: Serbia është e përkushtuar që ta kthejë rajonin në vitet '90

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, konsideron se ndërhyrja e NATO-s para 25 vjetësh duke i bombarduar caqet ushtarake serbe, ka shënuar jo vetëm një kthesë vendimtare ...

25 vjet nga bombardimet e NATO-s, Wesley Clark: Shkëputja e Kosovës u diktua nga veprimet serbe

25 vjet pas ndërhyrjes së NATO-s për të ndalur spastrimin etnik në Kosovë, gjenerali Wesley Clark thotë se është krenar për operacionin që ai udhëhoqi dhe se ...

Wesley Clark: Shkëputja e Kosovës u diktua nga veprimet serbe, tani dy vendet të gjejnë rrugën për të ecur përpara

25 vjet pas ndërhyrjes së NATO-s për të ndalur spastrimin etnik në Kosovë, gjenerali Wesley Clark thotë se është krenar për operacionin që ai udhëhoqi dhe se ...

Clark për përfshirjen e Radoiçiq në sulmin në Banjskë: Kjo është një dëshmi e mëtejshme e përfshirjes së qeverisë serbe

Ish-komandanti i lartë i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, thotë se incidenti në veri të Kosovë...