Postet nga: Vrasja e Grave

Ministria e Drejtësisë inicion hartimin e Projektligjit kundër femicidit

Ministria e Drejtësisë përmes një njoftimi në rrjetin social “Facebook” ka njoftuar se ka iniciuar hartimin e Projektligjit kundër femicidit.

Osmani takohet me institucionet e drejtësisë lidhur me çështjen e vrasjeve në bazë gjinore

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar një takim më 17.04.2024, përfaqësues të institucioneve të drejtësisë, lidhur me çështjen e vrasjeve në bazë gjinore.

Dhuna në familje, Haxhiu paralajmëron rishikim të Kodit Penal

Albulena Haxhiu ka paralajmëruar se Ministria e Drejtësisë të cilën ajo e udhëheq do të rishikojë edhe një herë Kodin Penal për të gjitha rastet ...

Kurti: Krimet ndaj grave tregojnë dështimin e sistemit gjyqësor e prokurorial për të vendosur drejtësinë

Kryeministri Albin Kurti, gjatë mbledhjes së Qeverisë të mbajtur më 18.04.2024, ka thënë se krimet ndaj grave në Kosovë tregojnë dështimin e sistemit gjyqësor e prokurorial për ...

“Dënime nën minimum”: Drejtësi që zvarritet, gra që vriten

Dështimi i institucioneve të drejtësisë për të vepruar në mënyrë efektive, po e përshkallëzon dhunën në familje - është vlerësim si i ...

Sot ditë zie në Kosovë

Sot (17.04.2024) do të jetë ditë zie në tërë territorin e Republikës së Kosovës.

Vrasja e grave, presidentja ka takuar ministrat Sveçla e Haxhiu dhe drejtorin e Policisë

Vrasja e dy grave brenda pesë ditësh në Kosovë ka shtyrë presidenten Vjosa Osmani të zhvillojë një takim me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ministren ...

Pas vrasjes së dy grave në Kosovë, Policia thotë se çdoherë ka ndërmarrë veprimet ligjore në kompetencë të saj

Pas vrasjeve së dy grave që ndodhën brenda 5 ditësh në Kosovë, ku të dyshuar janë bashkëshorti ose ish-bashkëshorti, Policia e Kosovës thotë se çdoherë ka ...