Postet nga: Visar Xhambazi

Çfarë mund të presë Kosova nga administrata e presidentit Biden?

Fitorja e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka bërë që të ketë pritje të mëdha për qasje efektive të admistratë...

Analistët: Deklaratat e Thaçit e Mustafës për dialogun e Brukselit mund të kenë pasoja për Kosovën

Deklaratat e ditëve të fundit nga liderët politikë e institucionalë të Kosovës karshi dialogut me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian nuk po shihen si ...

Përkundër marrëveshjes në ShBA, Kosova pret njohje e anëtarësime të reja ndërkombëtare

Me nënshkrimin e marrëveshjes së 4 shtatorit të këtij viti në Shtëpinë e Bardhë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kosova u pajtua që ta zbatojë ...

Kosova pret "dorën" gjermane në Bashkimin Evropian për liberalizimin e vizave

Nga 1 korriku, Gjermania mori drejtimin gjashtëmujor të Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian, në kohën kur vendet po përballen me gjendjen dhe pasojat e pandemisë ...

Vizat, storia dëshpëruese e Kosovës me Bashkimin Europian

Dita e Europës dhe 70 vjetori i themelimit të Bashkimit Europian edhe kësaj radhe e gjejnë Kosovën të vetmin shtet në rajon pa liberalizim të vizave.

Roli i diskutueshëm i BE-së përmes të dërguarit të posaçëm për dialogun Kosovë - Serbi

Bashkimi Evropian pritet të emërojë zyrtarisht një emisar të veçantë për bisedimet Kosovë-Serbi, si një angazhim të shtuar drejt rrugës për finalizim të një ...

BE kundër ShBA-së: Dy palë të etura për fitore në dialogun Kosovë-Serbi

   Pozicionet e ndryshme nga të dyja anët e Atlantikut kanë krijuar paqartësi të mëtutjeshme lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, me të dy palët të prirura të ...

Kosova sërish në radarin Amerikan

Katër qeveritë e fundit të SHBA-së lanë shenjën e tyre mbi Kosovën dhe lajmi i fundit për emërimin e emisarit të posaçëm Amerikan pë...