Postet nga: Vërshimet

Bujqit e Fierit ende nuk kanë marrë dëmshpërblim për kulturat bujqësore të dëmtuara nga vërshimet

Rreth 100 hektarë tokë bujqësore që shtrihen në 5 fshatra të bashkisë së Fierit janë vërshuar nga uji në fund të vitit 2021, duke dëmtuar të mbjellat dhe ekonomitë familjare ...

Afro 200 të zhdukur nga vërshimet në Brazil

Moti i keq ka penguar kërkimet për të mbijetuarit në qytetin brazilian Petropolis, katër ditë pas vërshimeve shkatërruese dhe rrëshqitjeve të dheut.

Komuna e Skenderajt: Komisioni vlerësoi dëmet në pronat e tyre dhe të familjarëve

Komuna e Skenderajt ka akuzuar një komision komunal të themeluar me vendim të ish-kryetarit Bekim Jasharit, për konflikt interesi në kohën kur kanë vlerësuar dëmet e ...

VIDEO: Protesta e fermerëve të Lipjanit, kërkojnë kompensim për dëmet e janarit 2021

Me dhjetëra fermerë sot u mblodhën në protestë para Komunës së Lipjanit. Ata po kërkojnë kompensim për dëmet e shkaktuara para gati 1 viti nga ...

Të reshurat e shiut vështirësojnë kalimin në disa rrugë në Komunën e Drenasit

Reshjet e vazhdueshme të shiut gjatë orëve të dielës dhe të hënës, kanë shkaktuar ngritje të nivelit të ujit në disa zona, sidomos në rrugën ...

Turqia raporton për 27 persona të vdekur nga vërshimet

Të paktën 27 persona kanë vdekur si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm që kanë shkaktuar vërshime në disa qyteza në rajonin e Detit të Zi në Turqi, ...

AME nuk ka ripërtërirë të dhënat historike për fatkeqësitë në nivel vendi që nga viti 2016

Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave (AME) nuk ka arritur që të rivlerësojë dhe përditësojë dokumentet për vlerësimin e rreziqeve dhe të dhënat historike mbi ...

Rritet në 47 numri i të vdekurve si pasojë e vërshimeve në Indi

Rrëshqitjet e dheut si pasojë e shirave të fuqishëm kanë mbytur të paktën 47 persona në Indinë perëndimore, thanë zyrtarët të premten.