Postet nga: Veriu i Kosovës

Hovenier viziton kampin 'Notting Hill' në veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë (ShBA), Jeffrey Hovenier ka takuar personelin amerikan të dislokuar në Komandën Rajonale në Lindje të Misionit të KFOR-it, në Camp “Notting Hill” ...

Për 24 ditë u regjistruan rreth 900 mijë banorë, serbët në veri vazhdojnë ta refuzojnë procesin

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, u ka bërë thirrje qytetarëve të komunitetit serb që të marrin pjesë në regjistrimin e  popullsisë, meqë ...

Zëvendësministri i MAPL-së e pranon se kushtet në qendrat e votimit në veri nuk kanë qenë të mira

Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Arbër Vokrri e ka pranuar se kushtet nëpër qendrat e votimit gjatë votimit të së dielës ...

Prokurorët e shtetit në mbikëqyrje të votimit për ose kundër shkarkimit të kryetarëve të komunave në veri

Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke e mbikëqyrë procesin e votimit për apo kundër largimit të kryetarëve në katër komunat e Republikës ...

“Referendumi” i 21 prillit në veri: Pak interesim për votim e shumë pritje për dështim të procesit

Në katër komunat në veri të Kosovës, të dielën më 21.04.2024, do të votohet për apo kundër shkarkimit të kryetarëve shqiptarë.

Çka pas votimit të dielën në veri?

Kryetarët shqiptarë të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës do t’i sigurojnë vetes së paku një vit qeverisje të sigurt, nëse nuk ...

'The Telegraph' për situatën në veri të Kosovës: Ndër kufijtë më të paqëndrueshëm në kontinentin europian

"Para se policia kosovare fillon patrullimin e saj në kufi me Serbinë, ata ngarkojnë veturën me armatim: AK-47 janë të lidhur në ulëset e pasme të veturës, ...

Po krijohet një atmosferë paniku dhe frike në veri para votimeve të 21 prillit, thotë Shtuni

Eksperti i sigurisë ndërkombëtare, Adrian Shtuni, e interpreton rastin e e gjetjes së një eksplozivi nën veturën e një zyrtari serb si një përpjekje pë...