Postet nga: venezuelë

Kombet e Bashkuara e akuzojnë Venezuelën për “krime kundër njerëzimit”

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara thanë se Qeveria e Venezuelës ka kryer “shkelje të rënda” që përbëjnë krime kundër njerëzimit.

Vdesin 30 të burgosur gjatë tentimit për t’u arratisur

Së paku 30 të burgosur kanë humbur jetën gjatë një revolte në burgun e Acarigua, në zonën perëndimore të Karakas, në Venezuelë.

Pompeo kërkon që "rusët të largohen" nga Venezuela

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo i ka kërkuar Rusisë “të largohet” nga Venezuela, derisa homologu i tij rus, Sergei Lavrov, i ka bërë thirrje Uashingtonit që të “...

Shtete të BE-së e njohin Guaidon president të Venezuelës

Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Spanja dhe vende të tjera të Bashkimit Evropian e njohën zyrtarisht udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si president të pë...

Presidenti i Venezuelës i mbijeton sulmit me dron

Presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro thotë se ai ka mbijetuar në një përpjekje për vrasjen e tij me dronë shpërthyes.

14 ambasadorë largohen nga Venezuela pas fitores së Maduros

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, është duke u përballur me pakënaqësi ndërkombëtare pasi ka siguruar edhe një tjetër mandat gjashtëvjeçar si ...

Maduro pritet të fitojë mandatin e dytë presidencial

Votuesit në Venezuelë po votojnë në zgjedhjet presidenciale, të cilat pritet t’i fitojë presidenti aktual, Nicolas Maduro. Mandati i presidentit në Venezuelë është gjashtë vjeçar.