Postet nga: Venedik

Presidentja Osmani pritet në takim nga Papa Françesku në Venedik

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është pritur në audiencë private nga Papa Françesku në Selinë e Shenjtë në Vatikan.

Publikohet ueb-faqja e Pavijonit të Kosovës në Bienalen e Venedikut

Kosova do të marrë pjesë për herë të pestë në Ekspozitën e 59-të Ndërkombëtare të Artit - Bienalen e Venedikut, që hapet më 23 prill 2022 dhe zgjatë ...

Lufta në Ukrainë, rusët anulojnë pjesëmarrjen në Bienalen e Venedikut

Përfaqësuesit rus në edicionin e sivjetëm të Bienales Ndërkombëtare të Artit Venedik kanë anuluar pjesëmarrjen, duke e lënë Rusinë pa përfaqësim ...

Jakup Ferri do të përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venedikut në 2022

Artisti Jakup Ferri do të përfaqësojë Kosovën në Pavijonin e Republikës së Kosovës në Bienalen e 59-të Ndërkombëtare të Artit në Venedik në 2022.

Shpallet thirrja për zgjedhjen e artistëve kosovarë për në Bienalen e Venedikut 2022

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur ftesë publike për përzgjedhjen e artistëve- kuratorëve të cilët do të përfaqësojnë Kosovën ...

Filmi "Vera andrron detin" do të ketë premierë botërore në Festivalin e Filmit të Venedikut

Filmi i metrazhit të gjatë “Vera andrron detin”, me skenar nga Doruntina Bashës dhe regji të Kaltrina Krasniqit do të ketë premierën në një ndër festivalet më ...

Ministri në largim emëron kuratorin dhe koordinatoren e Pavijonit të Kosovës në Bienalen ‘Venedik 2020’

Ministri në dorëheqje i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, në bazë të kompetencave, ka emëruar sot komisionerin dhe kuratorin për edicionin e 17-të të Bienales ...