Postet nga: varreza masive

Kurti: Dy identifikime të reja nga Kizhevaku, në përvjetorët e Kralanit dhe Rrezallës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se dje u mbushën 22 vjet nga masakra e Kralanit, kurse sot 22 vjet nga masakra e Rezallës.

Kosova në 2020 gjeti 11 viktima të luftës në varre të fshehta

Kreu i Komisionit për Personat e Zhdukur në Kosovë tha për BIRN se këtë vit u gjetën eshtrat e 11 viktimave të luftës, por shumë më ...

Serbi: Zhvarrosen skeletet e luftës së Kosovës

Një varr masiv me viktima të dyshuara nga lufta e Kosovës u gjet në Serbi pas disa muajsh të dhënash për një marrëveshje të mundshme Beograd-Prishtinë ...

Miniera serbe nxjerr në dritë sekretin e errët nga lufta e Kosovës

Muajin e kaluar nisi zhvarrosja e një varri të pestë masiv të gjetur në Serbi dhe besohet se përmban eshtrat e shqiptarëve etnikë të vrarë në luftën ...

Ministrja Hardinaj-Stublla bën kërkesë zyrtare për të vizituar lokacionet e varrezave masive në Serbi

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka njoftuar se ministrja Miliza Haradinaj-Stublla ka bërë kërkesë zyrtare për të vizituar lokacionet e varrezave masive në ...

Albin Kurti komenton deklarimet për varrezat masive me viktimat shqiptare në Serbi

Deklarimet e fundit të zyrtarëve serb që mbajnë detyra në Qeverinë e këtij shteti për varreza masive në Serbi kanë ngjallur reagime dhe debat në të dy ...