Postet nga: vajzat

Shfaqja serbe në Kosovë i bashkon dy vendet në luftën e tyre kundër patriarkatit

Mbrëmjen e së enjtes në Kosovë u luajt shfaqja “Vajzat” nga Serbia në kuadër të festivalit ndërkombëtar të artisteve dhe aktivisteve “FemArt”.

Buxhetimi diskriminues ndaj klubeve sportive dhe OJQ-të e grave dhe vajzave

Pavarësisht dispozitave ligjore në Ligjin për Barazi Gjinore, gratë përfitojnë dukshëm më pak sesa burrat në Kosovë. Sipas Ligjit për Barazi Gjinore burrat ashtu dhe ...

Gjermania kërkon hetim për helmimet e raportuara të vajzave në shkollat iraniane

Raportimet për helmimin e vajzave në shkollat në Iran janë tronditëse dhe duhet të hetohen plotësisht, tha më 3 mars ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

Vajzat dominojnë drejtimet e inxhinierisë dhe shkencave kompjuterike në UP

“Një e ardhme e ndritur për Kosovën” është vlerësuar nga Universiteti i Prishtinës fakti që vajzat po dominojnë në drejtimet e inxhinierisë dhe shkencave kompjuterike në ...

Këtë të shtunë, Trafiku Urban liron nga pagesat të gjitha gratë dhe vajzat

Për nder të "Prishtina Rozë”, nesër më 29.10.2022 të gjitha gratë dhe vajzat do të mund të udhëtojnë pa pagesë në transportin publik të kryeqytetit.

Britania sanksionon vajzat e Putinit

Britania e Madhe ka shtuar vajzat e presidentit rus, Vladimir Putin në listën e sanksioneve.

Kosova pëson humbje nga Shqipëria

Kombëtarja e Kosovës në futboll në konkurrencën e vajzave ka pësuar humbje me rezultat 3:1 përballë kombëtares së Shqipërisë.

Sot finalja Penza VS Prishtina në konkurrencën e vajzave

KBF Penza dhe KBF Prishtina do të përballen në mes veti sonte prej orës 19:00 në kuadër të finales në konkurrencën e vajzave në Superligën e ...