Postet nga: uta ibrahimi

Portreti i Uta Ibrahimit pjesë e ekspozitës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork

Alpinistja kosovare me famë botërore, Uta Ibrahimi, është në mesin e 50 grave nga e gjithë bota të paraqitura në ekspozitën interaktive të artit rrugor të selisë së Kombeve ...

Garat e vrapimit në Malet e Sharrit përfundojnë me sukses edicionin e dytë

Malet e Sharrit u “pushtuan” nga 150 vrapues nga 21 vende të botës, të cilët morën pjesë në garat e vrapimit malor “High Scardus Ultra”, që u mbajtën ...

Alpinistja Ibrahimi: Ecja dhe vrapimi, mënyrat më të mira për promovimin e turizmit malor

Alpinistja e njohur kosovare, Uta Ibrahimi, njëherësh themeluese dhe drejtuese e fondacionit “UTALAYA”, thotë se mënyrat më të mira për promovimin e turizmit malor janë pë...

Uta Ibrahimi ngjitet në majën Makalu në Nepal

Komiteti Olimpik i Kosovës ka njoftuar se alpinistja Uta Ibrahimi është ngjitur në majën e pestë më të larët në botë Maja Makalu në Nepal.

Uta e Himalajeve (VIDEO)

Alpinistja nga Kosova, Uta Ibrahimi, ka nisur në vitin 2017 një projekt për ngjitjen e 14 majave më të larta në botë.

Jepet premiera e filmit ‘Run for Sharr’

Organizuar nga Fondacioni “Utalaya ” dhe Organizatës Botërore për Mbrojtjen e Natyrës (WWF Adria) është shfaqur sonte në Kino Armata në Prishtinë filmi dokumentar “Run for Sharr” (...

Botohet libri për fëmijë ‘Ngjyrat e natyrës me Utën dhe Miljanën’

Nën kujdesin e Fondacionit “Utalaya” dhe me mbështetje të UNMIK-ut është botuar libri për fëmijë në dy gjuhë “Ngjyrat e natyrës me Utën dhe ...

Uta Ibrahimi pushtoi majat e Himalajave

Alpinistja Uta Ibrahimi ka përfunduar ekspeditën e ngjitjes në majën Annapurna me lartësi 8091 m, e cila është ndër majat më të rrezikshme për ngjitje ...