Postet nga: ushtrimet

KFOR-i zhvillon stërvitje rutinë ushtarake në disa qytete të Kosovës

Misioni ndërkombëtar paqeruajtës në Kosovë, KFOR ka njoftuar se do të zhvilloj stërvitjen rutinë ushtarake në pjesën perëndimore të Kosovës nga data 4 korrik ...

Pse paraqitet dhimbja e kokës gjatë ushtrimeve

Nëse kur ushtroni keni probleme me dhimbjen e kokës, rriteni konsumin e ujit. Hidratimi i dobët i trupit është një nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes ...

Studimi: 11 minuta ushtrime ditore mund të kenë një ndikim pozitiv në shëndetin tuaj

Vetëm 11 minuta aktivitet aerobik me intensitet mesatar deri në energjik në ditë mund ta ulë rrezikun e kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare ose vdekjes së parakohshme, ka zbuluar një studim ...

A mund të ndikojnë ushtrimet në oreksin tonë?

Një studim i ri i botuar në “Medicine & Science in Sports & Exercise” adresoi pyetjen e vjetër: A na shtyn stërvitja të hamë më shumë apo në ...

Qitje luftarake me mortaja, stërvitje e përbashkët e ushtarëve të Kosovës dhe Shqipërisë (VIDEO)

Forca e Sigurisë së Kosovës është duke rritur aftësitë e saja ushtarake në mbrojtje të vendi.

Edhe doza të ulëta të ushtrimeve ndihmojnë në parandalimin e depresionit, sipas studimit

Depresioni është një çrregullim humori që shkakton një ndjenjë të vazhdueshme trishtimi dhe humbje të interesit.

Kjo stërvitje prej katër sekondash mund të djegë dhjamin dhe të përmirësojë shëndetin e zemrës

Stërvitjet e shkurtra me intensitet të lartë janë bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit.

Ushtrimet rrisin rrezikun e sëmundjes së neuroneve motorike, tregon studimi

Ushtrimet e rregullta dhe të mundimshme rrisin rrezikun e sëmundjes së neuroneve motorike te njerëzit që janë gjenetikisht të cenueshëm.