Postet nga: ushtria

Pesë kamionë ushtarakë i shtohen Ushtrisë së Kosovës, donacion nga Gjermania - FOTO

Pesë kamionë ushtarakë i janë shtuar Ushtrisë së Kosovës, si donacion nga Gjermania.

Ambasadori Rohde paralajmëron për forcimin e kontingjentit gjerman në kuadër të KFOR-it

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka paralajmëruar më 12.03.2024 për rritjen e kontingjentit gjerman në kuadër të KFOR-it.

Maqedonci tregon fuqinë e kamionëve të prodhimit gjerman që i janë shtuar ushtrisë së Kosovës

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka thënë se kamionët ushtarakë të prodhimit gjerman “RheinMetall MAN HX2, 8x8”, të cilët i janë shtuar arsenalit të ushtrisë kosovare janë ...

Infuzione financiare në pajisjet ushtarake të Serbisë: Çka thonë qytetarët e çka ekonomistët? 

"Rritje e kuazi-patriotizmit” - kështu e sheh Sasha Gjogoviq, ekonomist dhe redaktor i botimit “Strateo”, njoftimin e Serbisë për të ndarë mbi një miliard euro në vitin 2024 pë...

Qeveria kërkon nënshkrimin e presidentes për të lidhur marrëveshje ushtarake me Turqinë

Qeveria e Kosovës ka miratuar vendimin përmes të cilit i kërkohet Presidentes Vjosa Osmani t’i jap autorizimin Ministrisë së Mbrojtjes për nënshkrim të Marrë...

Ushtrisë shqiptare pritet t’i shtohen në arsenal dy helikopterë amerikanë – VIDEO

Dy helikopterë amerikanë  të tipit “Black Hawk” do të shtohen në arsenalin e Forcave të Armatosura të Shqipërisë, në fund të këtij muaji ka njoftuar ministri shqiptar i ...

Bosnjë: Aktakuzë kundër komandantëve të ushtrisë së Republikës Sërpska për krime lufte

Prokuroria e Bosnjë dhe Hercegovinës njoftoi të shtunën se ka ngritur aktakuzë kundër pesë komandantëve të lartë të ushtrisë së Republikës Sërpska, nën ...

Kontingjenti i FSK-së në Shqipëri, vazhdojnë kërkimet për trupin të shtetasit të Kosovës në lumë

Një kontingjent i specializuar i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) po vazhdon kërkimet, së bashku me ushtrinë e Shqipërisë, për gjetjen e një trupit, ...