Postet nga: Ushtria Serbe

BE-ja bën thirrje të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë

Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u diskutuar një draft-rezolutë në Kombet e ...

Ministri Maqedonci kërkon nga NATO t'i trajtojë me seriozitet lëvizjet e Serbisë pranë kufirit me Kosovën

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Ejup Maqedonci gjatë takimit me Shefen e operacioneve të Shtabit të Përgjithshëm të NATO-s, Ariella Viehe, ka kërkuar nga NATO-ja që ...

Serbia i reagon Kurtit pas deklarimeve se ushtria serbe po shkakton provokime në afërsi të kufirit me Kosovën

Kryetari i Komisionit për zbatimin e Marrëveshjes Ushtarako-Teknike (Marrëveshja e Kumanovës), Zoran Jovanoviq, ka reaguar pas publikimit të videos nga ana e kryeministrit të Kosovës, ...

Kurti publikon pamje të ushtrisë së Serbisë afër kufirit me Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se sot gjatë ditës njësi të specializuara të ushtrisë së Serbisë janë vërejtur vetëm disa metra larg kufirit ...

Stoltenberg në Beograd: Grumbullimi i ushtrisë serbe pranë Kosovës s’i ndihmon situatës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë të martën në Beograd se grumbullimi i forcave të ushtrisë serbe në afërsi të kufirit me ...

Millan Radoiçiq mes ushtarëve e artilerisë ushtarake serbe

I njohur për pushtet të fortë në komunat në veri të vendit, si një njeri me mbështetje të madhe nga presidenti i Serbisë, Aleksndar Vuçiq, Millan Radoiç...

The Guardian: Serbia i vendos trupat në gjendje gatishmërie për shkak të tensioneve me Kosovën

Beogradi e ka vënë ushtrinë në një gjendje të shtuar gatishmërie për shkak të tensioneve me Kosovën fqinje shumë herë gjatë viteve të fundit.

Çfarë dihet për ngritjen e re të gatishmërisë luftarake të Ushtrisë së Serbisë

Gatishmëria luftarake e Ushtrisë së Serbisë është ngritur për shkak të dronëve që kanë hyrë nga Kosova në Serbi dhe që kanë vëzhguar pozicionet dhe objektet ...