Postet nga: ushtria amerikane

Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se sot kanë testuar me sukses një raketë balistike interkontinentale (ICBM) "Minuteman III", e pajisur me tri predha.

Ushtarët e KFOR-it mbështesin strehimoren e dhunës në familje në Kosovë

Ushtarë të KFOR-it gjatë ditës së sotme kanë shpërndarë kuti me produkte higjenike, batanije, artikuj të lehtë ushqimorë dhe rroba, në Qendrën për Mbrojtjen e Grave ...

Amerika shton numrin e ushtarëve në Kosovë

Më shumë se 100 anëtarë të Gardës Kombëtare të Kolorados janë duke u thënë lamtumirë familjeve të tyre ndërsa përgatiten për të ardhur në ...

I armatosuri vret tre persona në bazën e ushtrisë amerikane

Një person i armatosur vrau së paku tre vetë në një bazë të ushtrisë amerikane në Pensakola të Floridës, përpara se të qëllohej për vdekje nga ...

Teknologjia hollivudiane rehabiliton ushtarët e lënduar

Nathan Jones është njëri nga ushtarët amerikanë të lënduar në Afganistan. Ai tashmë është duke u rehabilituar në Qendrën Mjekësore të Rehabilitimit dhe Mbrojtjes në ...

Ushtria amerikane vret disa pjesëtarë të IS-it në Somali

Një sulm ajror i Shteteve të Bashkuara vrau 13 militantë të grupit Shteti Islamik (IS) në rajonin Puntland të Somalisë, bëri të ditur ushtria amerikane.

SHBA rrit shpenzimet për ushtrinë

Shpenzimet për ushtrinë amerikane janë rritur për herë të parë në shtatë vjet, duke reflektuar kështu politikën e administratës së presidentit të Shteteve të Bashkuara, ...

Arabia Saudite kundër tërheqjes së trupave amerikane nga Siria

Një anëtar i lartë i familjes mbretërore saudite është shprehur kundër tërheqjes së trupave amerikane nga Siria, raporton BBC.