Postet nga: ushtarët

NATO rrit numrin e forcave në gatishmëri të lartë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të hënën, më 27 qershor se Aleanca Ushtarake e Atlantikut Verior synon të rrisë ndjeshëm numrin e forcave ...

Komandantët e Putinit masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur – rrëfimi i rusëve të zënë robër në Ukrainë

Komandantët rusë po masakrojnë ushtarët e tyre të plagosur, në vend se t’i largojnë nga fushëbeteja dhe t’i dërgojnë për trajtim. Këto ...

SHBA fillon të stërvitë ushtarët ukrainas për përdorimin e artilerisë së rëndë

Një zyrtar i lartë amerikan i mbrojtjes tha të mërkuren se stërvitja e personelit ukrainas për përdorimin e obusit amerikan, artilerisë 155 milimetërshe, ka filluar në ...

Zelensky nënshkruan dekret për tërheqjen e ushtarëve ukrainas nga Kosova

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar dekretin për tërheqjen e paqeruajtësve ukrainas nga e gjithë bota, së bashku me armët dhe pajisjet e ...

SHBA do të rrisë prezencën ushtarake në Lituani

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka bërë të ditur transferimin e më shumë trupave amerikane në shtetet baltike.

FSK realizon me sukses aktivitetet në Stërvitjen Ndërkombëtare “KFOR 30” në Gjermani

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) ka realizuar me sukses aktivitetet në kuadër të stërvitjes ndërkombëtare ,"KFOR 30" që u mbajte në Bazë...

Ambasada Gjermane e demanton lajmin rreth aplikimeve për viza të ushtarëve të Kosovës

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë e ka demantuar lajmin e portalit “Albanian Post” rreth pretendimeve se qindra pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë aplikuar pë...

Franca fut në listën e karantinës udhëtarët e pavaksinuar amerikanë

Franca ka vendosur Shtetet e Bashkuara në të ashtuquajturën “listë të kuqe” të COVID-19. Sipas këtij vendimi, qytetarët e pavaksinuar që do të vijnë nga SHBA-ja do ...