Postet nga: ursula von der leyen

BE e miraton pakon e saj të 13-të të sanksioneve kundër Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka reflektuar mbi humbjen e Avdiivka për forcat ruse duke e vënë theksin tek progresi i Ukrainës në rimarrjen e kontrollit mbi disa ...

Von der Leyen për një mandat të dytë në Komisionin Evropian

Ursula von der Leyen dëshiron të kandidojë për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian e të udhëheqë konservatorët në zgjedhjet evropiane. Cilat janë ...

Kërkesat e BE-së përmes von der Leyen pas vizitave në Kosovë dhe Serbi

Si Kosova ashtu edhe Serbia, duhet të shtojnë përpjekjet e tyre për të normalizuar marrëdhëniet pas shpërthimit të fundit të dhunës në veri të ...

Vuçiq: Njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është çështje për Serbinë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sfidoi sërish të martën thirrjet e diplomacisë perëndimore për përmbushjen e detyrimeve nga marrëveshja për normalizimin e marrë...

Kurti ia thekson Von der Leyenit nevojën për ekstradimin e Radoiçiqit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në takimin që ka zhvilluar sot me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka përsëritur edhe një herë kërkesë...

Von der Leyen: Kosova të nis procedurat për Asociacionin, kurse Serbia njohjen de facto

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka thënë Kosova duhet ta lansojë procedurën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ndërsa Serbia ...

Nis takimi i Kurtit me von der Leyen, nuk pritet të kenë deklarim për media

Kryeministri e Kosovës, Albin Kurti ka pritur në takim, presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Osmani pas takimit me Von der Leyen: Potencova rëndësinë e largimit të masave të BE-së ndaj Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se në takim me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, diskutuan mbi planin e ri të rritjes ...