Postet nga: Universiteti i Prishtines

Pas raportimit të KALLXO.com, zgjatet orari i leximit në bibliotekën e Filologjikut

Studentët e Fakultetit të Filologjisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” tashmë kanë mundësi që të shkojnë në bibliotekë dy orë më herët sesa zakonisht.

Senati i UP-së nuk merr vendim për pretendimet për plagjiaturë

Senati i Universitetit të Prishtinës, gjatë mbledhjes së sotme nuk ka marrë asnjë vendim, në lidhje me pretendimet e organizatave ‘ORCA’ dhe ‘Admovere’ , për plagjiaturë ndaj profesorit Mejdi ...

Punëtorët teknik të UP-së paralajmërojnë grevë

Punëtorët teknikë po paralajmërojnë bojkotim të punës në Universitetin e Prishtinës nëse nuk përmbushet kërkesa për rritjen e pagave.

'ORCA’ dhe ‘Admovere’ gjuajnë me baltë Rektoratin - VIDEO

Organizatat që merren me cilësinë në arsimin e lartë në Kosovë, ‘ORCA’ dhe ‘Admovere’, sot përmes një aksioni simbolik para Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, kanë akuzuar ...

Studentët e UP-së në stazhin e qendrave frankofone në Francë

Desantila Muriqi, Elsa Hyseni dhe Kurbin Shala, studentë të Departamentit të Frëngjishtes në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, e përfaqësuan Kosovën ...

Vdiq ish-profesori i UP-së, Halit Halimi

Në orët mbrëmjes të kësaj të premteje, ka ndërruar jetë Prof. dr. Halit Halimi.

Fillon viti i ri akademik në Universitetin 'Hasan Prishtina'

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” po e vazhdon traditën e pritjes dhe orientimit të studentëve të rinj.

Braktis Kosovën kandidatja me 10-she që nuk u pranua asistente në Fakultetin e Mjekësisë

Shqipdona Lahu ka udhëtuar sot për në Gjermani për të vazhduar studimet e doktoratës në Universitetin Teknik të Mynihut pasi në tri konkurse ku aplikoi në ...