Postet nga: Universitetet

Javën tjetër mbahet panairi i librit akademik dhe shkencor në Prishtinë

Javën tjetër do të mbahet në Prishtinë, Panairi Mbarëkombëtar i Librit Akademik dhe Shkencor.

Politika shkak i përjashtimit, sa rekomandime përmbushi Kosova për t'u rikthyer në ENQA

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Akreditim (AKA), Naim Gashi, ka thënë se nga 13 rekomandime për t'u bërë pjesë e Asociacionit Evropian për Sigurimin ...

Shqyrtimi i Projektligjit për AKA-në, propozimet kryesore për kohëzgjatjen e akreditimeve

Një debat publik rreth Projektligjit për Agjencinë e Kosovës për Akreditim mblodhi sot përfaqësuesit e institucioneve të arsimit të lartë, përfshirë këtu universitetet ...

Sveçla: Udhëheqësit e universiteteve publike marrin shtesa më shumë se paga e tyre bazë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, sot në Kuvend tha se se gjendja aktuale lidhur me pagat që realizohen nga buxheti i shtetit është një katrahurë e ...

‘Avazi i vjetër’, edhe këtë vit shtyhet afati për SMIAL

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka marrë vendim për shtyrjen e afatit të Sistemit të Menaxhimit të Informatave të Arsimit të Lartë (SMIAL) ...

Pas shkresave të KALLXO.com, AUV gjobit dy universitete me nga 500 euro për shkelje të rregullave anti-COVID

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka gjobitur dy universitete publike në Kosovë për mosrespektim dhe shkelje të vendimeve të Qeverisë së Kosovës, të cilat janë marrë me ...

Në fund të muajit vendoset se kur do të hapen çerdhet, shkollat e universitetet

Ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami përmes një publikimi në Facebook ka thënë se në fund të muajit vendoset se kur do të hapen çerdhet, shkollat e universitetet.

Universitetet e diskredituara edhe para humbjes së akreditimit

Mes grindjesh ndërmjet zyrtarëve qeveritarë në njërën anë, ekspertëve të arsimit dhe opozitës nga ana tjetër, Prishtina Insight paraqet një pasqyrë të çështjeve ...