Postet nga: Uçk

Shoqata ‘Thirrje për drejtësi' mbështet Gjykatën Speciale në zbardhjen e të gjitha vrasjeve

Shoqata “Thirrje për drejtësi” e themeluar nga familjarët e viktimave të dhunës politike gjatë e pasluftës në Kosovë ka deklaruar se e mirëpret , inkurajon ...

Thaçi përditëson fotografinë e kopertinës në Facebook me stemën e UÇK-së

Pas publikimit të aktakuzës ndaj tij nga Prokuroria e Specializuar për krime kundër njerëzimit, presidenti Hashim Thaçi deri më tani nuk ka dalë me ndonjë ...

Isa Mustafa deklarohet pas aktakuzës ndaj Hashim Thaçit e Kadri Veselit

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Isa Mustafa, ka reaguar pasi Zyra e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë ndaj presidentit të Kosovës, Hashim ...

Në Kosovë rritet mosbesimi ndaj Gjykatës Speciale

Vonesat në ngritjen e aktakuzave, kritikat nga liderët politikë dhe spekulimet për një amnisti të mundshme, kanë bërë që shumë njerëz në Kosovë të jenë skeptikë ...

Kurti: Kulmi i rezistencës ishte UÇK-ja

Kryeministri në detyrë,  Albin Kurti, ka bërë homazhe pranë varrezave të heronjve Ilir Konushevcit e Hazir Malajt.

Tahiri: Tendenca për të zbehur luftën e UÇK-së ishe marrëzi

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se situata politike në Kosovë nuk është fare e mirë, por ja që ndodhën këto zhvillime të reja politike ...

Protestë nga ballkonet në mbrojtje të vlerave të UÇK-së

Deklaratat e Shkëlzen Gashit, ish-këshilltarit politik të kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit, se UÇK-ja ka bërë krime, kanë ngjallur reagime të shumta.

Pafajësi e humbur: Kujtime fëmijërie të luftës në Kosovë

Tre persona që e përjetuan vetë luftën në Kosovë ndërsa ishin fëmijë tregojnë për BIRN se si e mbajnë mend ata luftën midis Ushtrisë Ç...