Postet nga: Uçk

Hagë, ish-luftëtari i UÇK-së, Pjetër Shala, ankohet për padrejtësi në prag të fillimit të gjykimit për krime lufte

Pak i njohur në vendin e tij para arrestimit të tij gati dy vjet më parë, ish-anëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala do të paraqitet ...

Për përvjetor, Krasniqi viziton familjet e ish-krerëve të UÇK-së që po mbahen në Hagë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka nisur ditën e 17 shkurtit, duke vizituar familjet e ish krerëve të UÇK-së që po mbahen në paraburgim ...

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë për dënimin e Mustafës: Ky nuk është aktgjykim kundër UÇK-së apo Kosovës

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ka reaguar pas dënimit ish-komandantit të UÇK-së, Salih Mustafa, me 26 vjet burg nga Gjykata Speciale.

Historiku i procesit ndaj Mustafës

Dhomat e Specializuara në Hagë sot e kanë dënuar me 26 vjet burg Salih Mustafën nën akuzat për ndalim arbitrar, torturë, dhe vrasje e paligjshme.

Sot pritet të shpallet aktgjykimi ndaj Salih Mustafës

Sot Gjykata Speciale në Hagë pritet të shpallë aktgjykimin lidhur me rastin e Sali Mustafës i njohur me nofkën e luftës komandant “Cali”.

"Na jem ti", “10-shi” i UÇK-së nga Haga thur vargje për luftën e Kosovës

Nga Qendra e Paraburgimit në Hagë, Rexhep Selimi poezinë e ka shndërruar në dritare përmes së cilës rrëfen në vargje përjetimet e vuajtjeve të luftë...

Kurti: UÇK-ja ishte e drejtë, do të dalë e pastër nga gjyqet e imponuara nga politikanët jolargpamës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në mbledhjen e 49-të të Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje, ka folur për luftën e Ushtrisë Ç...

Planifikohet ndërtimi i shtatores për shtatë pjesëtarë të UÇK-së, në mesin e tyre edhe Sami Lushtaku

Komuna e Skenderajt në buxhetin e vitit 2023 ka ndarë 50 mijë euro që të ndërtojë shtatore për themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).