Postet nga: Uçk

Pas shtatë vitesh, nis punën një proces i rrallë gjyqësor i Gjykatës për krime të luftës e financuar nga BE 

Nëse bazohemi në shkallën e akuzave të ngritura nga gjykata e Kosovës për krimet e luftës kundër ish-anëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të ...

Prokuroria Speciale sjell dëshmi të reja kundër Remzi Shalës, i akuzuar për krime lufte

Në Gjykatën e Prizrenit, në rigjykimin ndaj ish komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Remzi Shala, përfaqësuesi i Prokurorisë Speciale Haki Gecaj, ka sjellë dëshmi ...

Pacolli viziton Thaçin, Veselin dhe Selimin në Hagë

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka njoftuar se ka vizituar ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gjendet në paraburgim në Hagë.

Saga gjyqësore e veteranëve të rremë të luftës në Kosovë

Akuzat e prokurorisë se mijëra njerëz që kurrë nuk ishin pjesëtarë të Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës ishin regjistruar në mënyrë të rreme si veteranë lufte, ...

Abelard Tahiri: Hashim Thaçi ka qenë fitimtar i luftës e Kurti viktimë

Gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës Abelard Tahiri, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, kryeministri i Kosovës Albin Kurti e kryetari i Kuvendit ...

Çështja e arkivave të UÇK-së, Robert Muharremi distancohet nga qëndrimi i delegacionit

Robert Muharremi, i angazhuar në grupin për dialog në cilësinë e ekspertit ka reaguar lidhur me deklaratat e zv/kryeministrit Besnik Bislimi lidhur me ‘Arkivat e UÇK-së”.

Flet Nusret Pllana, sqarohet për librin e tij që u përmend në Bruksel për arkivin e UÇK-së

Autori i librit "Terrori i Serbisë Pushtuese mbi shqiptarët 1844 – 1999", Nusret Pllana, ka folur rreth aktualizimit të librit të tij në dialogun Kosovë – Serbi në Bruksel, pasi sipas zëvendë...

Dialogu Kosovë-Serbi, Andin Hoti jep sqarim lidhur me dakordimin për hapjen e arkivave të luftës

Andin Hoti, kryesuesi i Komisionit qeveritar për personat e zhdukur dhe kryetar i delegacionit për bisedime për çështjen e personave të zhdukur, ka sqaruar temat për ...