Postet nga: Turqia

Turqia liron nga burgu gazetarin, Ahmet Altan

Një gjykatë në Turqi urdhëroi të mërkurën lirimin e gazetarit dhe shkrimtarit, Ahmet Altan, i cili qëndroi për më shumë se katër vjet në ...

Turqia i dënon komentet e kryeministrit italian për Erdoganin

Turqia i dënoi komentet e bëra nga kryeministri i Italisë, i cili e krahasoi presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan, me një diktator dhe e kritikoi trajtimin që i ë...

Turqia dënon 38 ish-zyrtarë ushtarakë me burgim të përjetshëm

Një gjykatë në Ankara ka dënuar të mërkurën 38 ish-zyrtarë të lartë ushtarakë me burgim të përjetshëm, në gjyqin për tentimet e dështuara pë...

Greqia akuzon Turqinë se po tenton të "provokojë” përshkallëzim të situatës në Egje

Të premten, Greqia e akuzoi Turqinë se po dëshiron të “provokojë përshkallëzim të situatës” në Detin Egje, përmes manovrave “të rrezikshme” dhe ndihmës joligjore ...

Samiti i BE-së trajton vaksinimin dhe raportet me SHBA-në e Turqinë

Liderët e Bashkimit Evropian fillojnë sot (25 mars) një samit në të cilin do të diskutojnë për çështjen e vaksinimit kundër COVID-19, si dhe për raportet transatlantike ...

Erdogan u kërkon turqve të shesin dukatin për ta shpëtuar lirën

Duke drejtuar kongresin e partisë së tij të zhvilluar me një turmë të madhe pavarësisht pandemisë së COVID-19, presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan nxiti mbështetësit e ...

SHBA-ja sërish i kërkon Turqisë të mos e mbajë armatimin rus

Shtetet e Bashkuara e kanë përsëritur thirrjen ndaj Turqisë që të braktisë pajisjen me sistemin rus të mbrojtjes raketore S-400.

Turqia dëshiron që rajoni të bëhet ishull i paqes, thotë Erdogan

Turqia dëshiron të zgjidhë konfliktet dhe të bëjë sa më shumë miq në mënyrë që ta kthejë rajonin e saj në një "ishull paqeje", tha presidenti turk, ...