Postet nga: Turqia

Putini dhe Erdogani takohen për të dytën herë brenda muajit

Presidenti rus, Vladimir Putin, do të takohet më 5 gusht me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, në vendin turistik Soçi, në Detin e Zi.

Turqia thotë se dërgesa e parë e grurit ukrainas pritet të arrijë në Stamboll 'pas mesnate'

Turqia tha se anija e parë që transporton grurë ukrainas sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja për heqjen e bllokadës detare të Moskës ...

Turqia thotë se eksportet e para të drithit ukrainas mund të nisin më 1 gusht

Një zëdhënës i presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se ka gjasa të mëdha që anija e parë me eksporte të drithërave të largohet ...

Turqia thotë se Greqia e zmbrapsi varkën me emigrantë në ujërat turke

Turqia akuzoi të hënën Greqinë se ka zmbrapsur një varkë që transportonte emigrantë nga ujërat territoriale greke në ato turke.

Zyrtarë rusë e ukrainas arrijnë në Turqi për të nënshkruar marrëveshjen për grurë

Zyrtarët rusë dhe ata ukrainas kanë arritur në Turqi për të nënshkruar një marrëveshje të përkrahur nga Kombet e Bashkuara që mundëson bartjen e ...

Tetë persona të vdekur nga sulmi turk në një provincë irakiane

Tetë turistë kanë vdekur dhe 23 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi turk në provincën veriore Duhok në Irak, ka thënë media shtetërore irakiane të ...

Erdogan kërkon mbështetjen e Rusisë dhe Iranit për operacionet në Siri

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, u ka thënë të martën liderëve të Rusisë dhe Iranit, Vladimir Putin dhe Ayatollah Ali Khamenei, se pret mbështetjen e tyre ...

"Dronët Bayraktar kurrë nuk do t’i shiten Rusisë"

Drejtori i përgjithshëm i kompanisë turke Baykar, e cila prodhon dronët ushtarakë Bajraktar, Haluk Bayraktar, tha se kjo kompani nuk do t’i shesë kurrë dronë Rusisë, ...