Postet nga: Turqi

36 Persona të Vdekur nga Sulmet Turke në Afrin të Sirisë

Aeroplanët luftarakë të Turqisë kanë goditur forcat siriane pro-qeveritare në rajonin Afrin të Sirisë, duke vrarë të paktën 36 prej tyre, ka njoftuar Vëzhguesi Sirian për të ...

Një Turk Dënohet me Burgim të Përjetshëm 53 Herë

Një shtetas i Turqisë është dënuar me 53 herë me burgim të përjetshëm për sulmin me bomba të vitit 2013, ku u vranë dhjetëra persona në afë...

Mediat Turke Lavdërojnë Kosovën për Ndalesën e 'Mbrëmjes Kurde'

Mediat në Turqi e kanë mirëpritur vendimin e autoriteteve në Kosovë për ta ndaluar një ngjarje muzikore të quajtur “Liri për Kurdistanin” në mbrëmjen e së ...

10 Vjetori i Pavarësisë- Organizimet Kulturore nga ShBA-ja në Turqi

Për të shënuar 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës do të ketë aktivitete kulturore që do të organizohen në ShBA, Austri, Turqi, Zvicër e Suedi.

Dogana Parandalon Futjen e Mallrave të Ndaluara në Kosovë

Njësitë e doganës gjatë kësaj fundjave kanë arritur të parandalojnë disa raste të tentimeve për të futur mallra të ndaluara.

Gjykata Anulon Vendimin për Lirimin e Kreut të Amnesty International

Një gjykatë turke anuloi vendimin e saj për të liruar nga paraburgimi kreun lokal të organizatës për të drejtat e njeriut, Amnesty International.

Turqia Planifikon Operacion Ushtarak Ndaj Kurdëve

Turqia tha se planifikon ndërhyrje ushtarake në rajonet Afrin dhe Manbij të Sirisë, të cilat kontrollohen nga kurdët, në përgjigje të "kërcënimit" që paraqesin luftë...

Turqia Arreston Disa Militantë të Shtetit Islamik

Agjencia shtetërore e lajmeve në Turqi raportoi se autoritetet atje kanë arrestuar dhjetë militantë të dyshuar të Shtetit Islamik, përfshirë një lider të dyshuar.