Postet nga: Turqi

Turqi: Një vit pas tërmetit shkatërrues, shumë fëmijë ende konsiderohen të zhdukur

Shumë fëmijë kanë mbetur të zhdukur pas tërmetit shkatërrues në Hatay më 6 shkurt 2023 në Turqi. Midis tyre është edhe vajza Asya, e cila mbijetoi mrekullisht si një ...

Putini do të vizitojë Turqinë në shkurt, sipas një zyrtari turk

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do ta vizitojë anëtaren e NATO-s, Turqinë, për t’u takuar me presidentin Recep Tayyip Erdogan më 12 shkurt, njoftoi të mërkurën ...

Një i vrarë gjatë një sulmi në një kishë në Stamboll

Sulmues të armatosur kanë sulmuar një kishë italiane në Stamboll më 28 janar, duke lënë të vdekur një person, tha ministri i Brendshëm turk.

Parlamenti turk ratifikon anëtarësimin e Suedisë në NATO

Ligjvënësit turq miratuan të martën anëtarësimin e Suedisë në NATO, duke hequr një pengesë të madhe për hyrjen e vendit të paangazhuar më parë ...

Blinken fillon mision të ri diplomatik në Lindjen e Mesme, mes shqetësimeve mbi zgjerimin e konfliktit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, e filloi misionin e tij më të fundit urgjent diplomatik në Lindjen e Mesme të shtunën në Turqi, ndërsa shtohet frika se ...

Turqia i arreston formalisht 15 njerëz të dyshuar për lidhje me Mossadin e Izraelit

Një gjykatë turke mori vendim të premten për t’i arrestuar formalisht 15 njerëz dhe për t’i dëbuar tetë të tjerë, të dyshuar se kanë lidhje ...

Pas polemikave fetare, Turqia gjobit serialin e njohur televiziv

Autoriteti transmetues RTUK vendosi të enjten të ndalojë për dy javë transmetimin e serialit të njohur televiziv në Turqi "Kizil Goncalar" pasi u konsiderua se ishte kundër "vlerave ...

Suedia një hap më afër NATO-s, pas votimit të komisionit parlamentar turk

Komisioni i Punëve të Jashtme i Parlamentit të Turqisë e aprovoi të martën anëtarësimin e Suedisë në NATO, duke i hapur rrugën zgjerimit të aleancë...