Postet nga: Turqi

Turqia mbështet Rutten për postin e shefit të NATO-s

Turqia u ka thënë aleatëve të saj në NATO se Ankaraja do të mbështesë kandidaturën e kryeministrit aktual të Holandës, Mark Rutte, për të ...

Një i vdekur dhe gati 200 persona të bllokuar në ajër pas shembjes së teleferikut në Turqi

Një person ka mbetur i vdekur, shtatë të plagosur dhe gati 200 të ngecur në ajër kur një shtyllë mbajtëse teleferiku u shemb jashtë qytetit turistik turk të Antalias, ...

Të paktën 29 persona të vdekur nga zjarri në një klub nate në Stamboll

Të paktën 29 persona kanë vdekur si pasojë e shpërthimit të një zjarri në një klub të natës në qendër të Stambollit, sa kanë qenë duke u ...

Opozita në Turqi me fitore të mëdha në zgjedhjet lokale

Partia kryesore opozitare e Turqisë ruajti kontrollin e saj mbi qytetet kyçe dhe bëri fitime të mëdha në qytete tjera në zgjedhjet lokale të së dielës ...

Turqi, rezultatet paraprake tregojnë fitore për opozitën në qytetet kryesore

Kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu kryeson përballë kandidatit të partisë AKP të Presidentit Tajip Erdogan në zgjedhjet lokale të së dielës, sipas rezultateve paraprake.

Beteja zgjedhore në Stamboll, përcaktuese për të ardhmen e Turqisë

Në Turqi të dielën mbahen zgjedhjet lokale në mbarë vendin. Partia e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan AKP po përpiqet ta rimarrë pushtetin në Stamboll, qytetin kryesor të Turqisë, ...

Qeveria inicion blerjen e objekteve për misionet diplomatike në katër shtete

Qeveria e Kosovës ka iniciuar blerjen e objekteve për nevojat e misioneve diplomatike në Francë, Itali,Kanada dhe Turqi.

“Buka më e vjetër në botë”, 8600 vjeçare, u zbulua në Turqi

Arkeologët në Turqi kanë zbuluar atë që besohet të jetë buka më e vjetër e njohur në botë, që daton 8600 vjet më parë, shkruan CNN.