Postet nga: Trusti

Për 5 muaj institucionet nuk arritën ta zgjedhin Guvernatorin e BQK-së

Nga 29 marsi postin e Guvernatorit të Bankës Qendrore të Kosovës e ka marrë përkohësisht Bashkim Nurboja, kryetar i Bordit mbikëqyrës. Kjo pasi procesi pë...

Hoti - Muratit: Ju kisha lut me qenë serioz dhe mos me u zgërdhi, merrni përgjegjësi për Trusti-n

Një debat i ashpër është duke u zhvilluar në mes Ministrit të Financave, Hekuran Murati dhe deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti në mbledhjen e komisionit ...

Hoti: Kosova nuk ka qeveri funksionale, kursimet e qytetarëve po avullohen në tregje financiare

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se mjetet e investuara të Trustit Pensional janë “pa zot”.

Hoti për videon e re të LVV-së: Propagandë për mashtrim të publikut

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas publikimit të një tjetër video nga Lëvizja Vetëvendosje e titulluar “Ekonomia e ...

Nuk miratohet tërheqja nga Trusti

Kuvendi i Kosovës nuk e ka miratuar në parim Projektligjin për Trustin, i cili parasheh tërheqjen e deri në 30 për qind të mjeteve nga Fondi Pensional (...

Rrahmani: Distancohem nga qëndrimi i Lëvizjes Vetëvendosje për Trustin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Eman Rrahmani, ka thënë se është pro tërheqjes deri në 30 për qind të mjeteve nga Trusti por duke propozuar disa më...

Murati: Me nismën për Trustin po synohet shkatërrimi i sistemit pensional

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, është deklaruar rreth çështjes së tërheqjes së mjeteve nga Trusti sot në Kuvendin e Kosovës.

PDK, LDK dhe AAK mbështesin tërheqjen e 30 % të Trustit

Dy partitë më të mëdha opozitare, Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës  ...