Postet nga: toka

AKP nxjerr në shitje toka e lokale (LISTA)

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.56.

OKB: Gazrat serrë shënuan rekord në vitin 2020

Agjencia e motit e Kombeve të Bashkuara tha se përqendrimet e gazrave serrë kanë shënuar rekord të ri vitin e kaluar, pavarësisht reduktimeve të përkohshme që ...

Toka së shpejti 40 për qind më e nxehtë nga parashikimi

Bota do të nxehet aq shumë në pesë vitet e ardhshme saqë ka 40 për qind gjasa që të kapërcejë përkohësisht kufirin e temperaturës që po ...

Shënohet me aktivitete Dita e Tokës në Kosovë

Me rastin e Ditës së Tokës kanë filluar aktivitete për shënimin e kësaj date e cila ka për qëllim rritjen e përgjegjë...

Gjyqtari Kalludra: Seanca në rastin “Toka“ nuk u caktua në mungesë të procesmbajtëses

Gjykimi ndaj ish- deputetit të PDK-së, Azem Sylës dhe 21 të akuzuarve të tjerë për krim të organizuar në shpronësimin e Kosovës nga tokat shoqërore nuk ë...

Historianët e Deçanit i reagojnë ambasadorit Kosnett për tokën e Manastirit

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, ka reaguar ndaj deklaratave të ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, i cili kë...

Provat e Prokurorit nuk e bindin gjykatësin në procesin ndaj Azem Sylës

Beqir Kalludra, kryetar i trupit gjykues në aferën e shpronësimeve të tokave në rrethinë të Prishtinës, ku përfshihet edhe ish deputeti i PDK-së, Azem Syla, ka ...

Rasti ‘Toka’, Shaban Syla dhe Ljubisha Vujoviqi mbeten në paraburgim