Postet nga: tim judah

A do të përfundojë lufta e Kosovës ndonjëherë?

Vendi është i dënuar me një cikël krizash. Ka një afat kohor strikt për krizat në Kosovë. Kronologjia është kësisoji. Së pari, pas një mosmarrëveshjeje ...

Judah: Vuçiqi dhe Kurti po rrëzojnë duart me njëri tjetrin, por kështu mund të shtohet rreziku

Tim Judah, reporteri britanez i angazhuar me “The Economist” për çështje të Ballkanit, e sidomos për Serbinë dhe Kosovën, ka reaguar në rrjetin e tij social në ...

Shpëlarja e parasë në Ballkan po lulëzon

Me 12 maj, prokurorët në Maqedoninë e Veriut e akuzuan Nikola Gruevskin, ish-kryeministrin e këtij vendi, për shpëlarje parash. Sipas tyre, pretendohet se ai kanalizonte para të ...

Tim Judah i pyet Hotin e Vuçiqin: A u puthët e përqafuat në Shtëpinë e Bardhë?

Gazetari the korrespodenti i ‘The Economist’ Tim Judah, ka ironizuar me deklarimet e fundit të presidentit amerikan, Donald Trump, i cili gjatë një tubimi elektoral deklaroi se Administrata e udhë...

Tim Judah pas hulumtimit të BIRN: Kompanitë lobuese vetëm ua shpenzojnë paratë dhe nuk kryejnë punë

Gazetari the korrespodenti i 'The Economist' Tim Judah ka reaguar ndaj hulumtimit të BIRN lidhur me pagesën prej 168 mijë eurosh nga Ministria e Integrimit Evropian gjatë vitit 2019 për ...

Tim Judah: Në tavolinën Kosovë – Serbi ka pasur diskutime edhe për territore

Gazetari dhe autori britanik, Tim Judah, në një intervistë për KTV-në ka thënë se në tavolinën e bisedimeve Kosovë – Serbi është diksutuar edhe për territore.

Grenell e Judah polemizojnë rreth marrëveshjes Kosovë – Serbi

Njohësi i rrethanave në Kosovë, Tim Judah foli për takimin e mbrëmshëm mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuç...

Hulumtimi i "Washington Post" zbulon punët që Grenell i ka bërë për politikanë e oligarkë kontraversë

Emërimi i Richard Grenell si ushtrues i detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, ka ngjallur reagime të ashpra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pë...