Postet nga: The Economist

Bota po përgatitet për kthimin e mundshëm të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë

Gazeta prestigjioze britanike The Economist, shkruan mbi ndikimin që mund ta bëjë fitorja eventuale e Donald Trump në zgjedhjet për Shtëpinë e Bardhë këtë vit. Sipas ...

Vendi i vitit 2023 sipas The Economist

Historianët nuk do ta shohin 2023-shin si një vit të lumtur për njerëzimin. Luftërat u ndezën, regjimet autokratike u mbollën në shumë vende, të ...

Njësitë e Policisë së Kosovës afër fshatit Banjskë në Zveçan, 25 shtator 2023 Foto: EPA-EFE/Djorde Savic Foto: EPA-EFE/Djorde Savic

'The Economist' shkruan për sulmin në Banjskë: Sulm misterioz që tronditi të gjithë

Gazeta prestigjioze britanike, “The Economist” ka shkruar për sulmin terrorist të 24 shtatorit në Bansjkë.

Kurti udhëton për në Greqi, merr pjesë në panelin e organizuar nga 'The Economist'

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot ka udhëtuar drejt Greqisë.

The Economist: Serbët dhe shqiptarët etnikë fyt-a-fyt me njëri-tjetrin

Kësaj radhe shqiptarët etnikë të Kosovës janë kryesisht fajtorë

Qeveria subvencionon me 92 mijë euro Samitin e Ballkanit Perëndimor

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ndarjen e 92 mijë eurove për subvencionimin e Samitit të Ballkanit Perëndimor të organizuar nga “The Economist”.

‘The Economist’ shkruan për ‘Manifestën 14’ – Prishtina, vendi i parë në Ballkan që organizon këtë ngjarje

Gazeta prestigjioze “The Economist” i ka kushtuar një hapësirë të veçantë Bienales nomade “Manifesta 14”, nikoqir i së cilës sivjet është kryeqyteti kosovar, Prishtina.

The Economist: Librat më të mirë të vitit 2021

Gazeta prestigjioze "The Economist" ka listuar librat më të mirë të vitit 2021 nga politika, ekonomia, biznesi, kultura, historia, dhe tema të tjera.