Postet nga: thatesira

Thatësira e madhe në Spanjë e zbulon një monument të ngjashëm me atë të 'Stonehenge' në Angli

Thatësira e madhe e kësaj vere ka shkaktuar kërdi për shumë njerëz në Spanjën rurale. Megjithatë, një efekt anësor i papritur i thatë...

Thatësira në Evropë mund të jetë më e rënda e regjistruar ndonjëherë

Vala e thatësirës që ka goditur Bashkimin Evropian mund të jetë më e rëndë se ajo e vitit 2018-të, e cila tashmë ishte përcaktuar si "një ...

Evropa goditet rëndë nga thatësira

Thatësira e verës dhe temperaturat e larta po godasin me forcë çdo sektor në Evropë, nga bujqësia deri tek industria e transportit të mallrave.

Qeveria britanike shpall gjendjen e thatësirës në disa pjesë të vendit

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të premten deklaroi zyrtarisht gjendjen e thatësirës në disa pjesë të Anglisë, pas muajve me reshjeve të pakta dhe temperaturave rekord në ...

Thatësirat si pasojë e temperaturave të larta në Spanjë - VIDEO

Rezervuarët, liqenet dhe lumenjtë në shumë pjesë të Spanjës kanë arritur nivele kritike nga thatësira dhe temperaturat e larta.

Ushqimet e së ardhmes - Çfarë mund të hamë deri në vitin 2050

Shkencëtarët e kanë hartuar një listë të bimëve pak të njohura që mund të jenë në menu e ushqimit deri në vitin 2050.

Mbi 3 miliardë njerëz mund të jetojnë në nxehtësi ekstreme deri më 2070

Më shumë se 3 miliardë njerëz do të jetojnë në hapësira me temperatura “gati të papërballueshme” deri më 2070, është thënë në një studim të ri.