Postet nga: Termeti ne Turqi

Mjekët paralajmërojnë për probleme shëndetësore afatgjate, pas tërmetit në Turqi

Gjysmë viti nga tërmeti shkatërrues në Turqinë jugore, shoqata e mjekëve e këtij vendi ka paralajmëruar për dëme shëndetësore afatgjate.

Presidentja Osmani pranon letër falënderimi nga presidenti i Turqisë Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pranuar një letër falënderimi nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për ndihmën dhe mbështetjen e dhënë ...

Erdogan: Zgjedhjet do të mbahen në maj, pavarësisht tërmetit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, e ka hedhur poshtë mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve, pas tërmeteve shkatërruese të muajit shkurt.

Banka Botërore: Mbi 34 miliardë dollarë dëme nga tërmetet në Turqi

Banka Botërore vlerësoi se nga tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit dhe pasgoditjet, në Turqinë jugore janë shkaktuar dëme prej mbi 34 miliardë dollarësh.

Shkon në mbi 50.000 numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri

Numri i viktimave nga tërmetet e fuqishme që goditën Turqinë dhe Sirinë më herët gjatë këtij muaji ka kaluar shifrën prej 50.000, sipas të dhënave ...

Tre persona të vdekur, mbi 600 të plagosur si pasojë e tërmetit të ri në Turqi

Tre njerëz kanë vdekur pas tërmetit 6.4 shkallë të Rihterit që ka goditur të hënën jugun e Turqisë.

Nderohet me medalje kontingjenti i FSK-së që mori pjesë në operacionin e kërkim-shpëtimit në Turqi

Kontingjenti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), i cili ka qenë në operacionin e kërkim-shpëtimit në Turqi, është kthyer në Kosovë.

SHBA dërgon 100 milionë dollarë ndihmë shtesë për Turqinë dhe Sirinë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken mbërriti të dielën në Turqi për një vizitë zyrtare. Ai zhvilloi diskutime me autoritetet turke mbi ndihmën e mëtejshme ...