Postet nga: temperatura

Edhe sot mot i ftohtë e me reshje shiu

Me shi e temperatura të ulëta parashihet të jetë moti gjatë ditës së sotme në Kosovë. Shi do të ketë në disa vende i shoqëruar me vranë...

Në disa vende në Kosovë ka rënë borë

Mëngjesin e së enjtes fjolla të lehta bore kanë rënë në disa komuna të Kosovës. Bora ka zbardhur disa vende në Ferizaj e po ashtu edhe në ...

Edhe sot mot me shi në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se reshjet e shiut do të vazhdojnë edhe sot por edhe gjatë ditëve në vijim.

Moti i ngrohtë në vikend, ndryshime priten javën e ardhshme

Moti në vikend parashihet të jetë i ngrohtë dhe kryesisht me diell, tregojnë matjet e Institutit Hidrometerologjik të Kosovës.

Ndryshimi i klimës: Tani bota sheh dy herë më shumë ditë me temperatura mbi 50 °C

Numri i ditëve ekstremisht  të nxehta çdo vit kur temperatura arrin 50 C është dyfishuar që nga vitet 1980, sipas një analize të re nga BBC.

Parashikimi i motit për nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër mbi vend do të ketë mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale, sipas IMHK-së pritet të lëvizin mes 11 dhe 13 gradë Celsius, ...

Temperatura të larta edhe sot

Edhe sot, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, në Kosovë do të mbajë mot i nxehtë.

Sot parashikohet që temperaturat të lëvizin deri në 37 gradë Celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se sot moti do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë.