Postet nga: Teatri

Kaçaniku nuk dihet se kur do të bëhet me teatër

Aktorët e ata që e duan artin në përgjithësi në Kaçanik nuk dihet se kur do ta kenë vendin ku luhen shfaqjet.

Gjilan, sot dhe nesër jepet shfaqja e bazuar në masakrën ndaj familjes Bogujevci

Sot dhe nesër në Gjilan jepet repriza e shfaqjes “Kopshti i hijeve” me regji të Nastazja Domaradzka.

Podujevë, nesër jepet shfaqja ‘Dashnorët vdesin duke qeshur’

Shfaqja “Dashnorët vdesin duke qeshur”, me tekst të Osman Gorancit e regji të Ben Apollonit do jepet premirë nesër, (04 tetor 2023) në ora 20:00 në Teatrin “Avdush Hasani” në Podujevë.

‘Udhëtimi i gjatë drejtë natës’ merr çmimin kryesor në Festivalin e Teatrove në Ferizaj

Shfaqja “Udhëtimi i gjatë drejtë natës” e Teatrit Kombëtar të Kosovës ka marrë çmimin, “Shfaqja më e mirë” në edicionin e 53-të të Festivalit të Teatrove ...

Sot mbyllet Festivali i Teatrove në Ferizaj

Me ndarjen e çmimeve, mbyllet sonte edicioni i 53-të i Festivalit të Teatrove në Ferizaj (FTF).

TKK-ja e shënon Ditën e Teatrit në hapësira të reja

Teatri Kombëtar i Kosovës (TKK) ka inauguruar sot hapësirat e reja në njërin prej anekseve të Pallatit të Rinisë në Prishtinë.

MKRS ndan çmimet për teatrin

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë sot çmimet vjetore për teatrin për 2022.

Kushtrim Mehmeti zgjidhet udhëheqës artistik i Teatrit Kombëtar

Regjisori Kushtrim Mehmeti është zgjedhur udhëheqës artistik i Teatrit Kombëtar të Kosovës.