Postet nga: Të Zhdukurit

Trupi i gjetur në varreza në Prizren, dyshohet të jetë groposur nga forcat serbe gjatë luftës

Pas gjetjes së trupit të pajetë në varrezat e lagjes “Arbana” në Prizren, për të cilin dyshohet se i njëjti figuron edhe në listën e personave të ...

Kosova dhe Serbia duhet ta mbajnë premtimin e tyre për personat e zhdukur

Udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë duhet të veprojnë urgjentisht pas arritjes së marrëveshjes së tyre verbale fundjavën e kaluar në mënyrë që t’a ...

Sot jepet premiera e shfaqjes 'Babai dhe babai’, kushtuar personave të zhdukur nga lufta

Shfaqja “Babai dhe babai”, me tekst të Jeton Nezirajt dhe regji të Kushtrim Koliqit, realizuar nga Integra, jepet sot premierë në ora 20:00 në Muzeun Etnologjik “Emin Gjiku” në Prishtinë.

Zyrtarët shqiptarë pajtohen të bashkëpunojnë për të gjetur të zhdukurit e komunizmit

Një marrëveshje bashkëpunimi, që synon të nxisë përpjekjet për gjetjen e eshtrave të mijëra personave të zhdukur nën regjimin represiv komunist në Shqipëri, ...

Mbyllet ekspozita ‘Më gjeni’

Artisti Eroll Murati ka mbyllur të hënën ekspozitën “Me gjeni”, e cila ishte ekspozuar në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

Skulpturat që thërrasin ndërgjegjen shoqërore (FOTO)

Dy skulptura të krijuesit Eroll Murati, po qëndrojnë të ekspozuar në Sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

Kurti: Masakra e Rezallës është dëshmi e gjenocidit të Serbisë në Kosovë

Familjarë të të zhdukurve kanë dalur sot në pikën kufitare në Merdare për të pritur trupat e viktimave të masakrës se Rezallës, cilët janë gjetur ...

Sqarimi i zv/kryeministrit Bislimi për çështjen e arkivave të UÇK-së: Kërkoj ndjesë për shqetësimin e krijuar

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka kërkuar ndjesë familjarëve të të zhdukurve për siç ka thënë ai për keqinterpretimet e dëmshme, qëllimkeqe dhe ...