Postet nga: Të drejtat e njeriut

Publikohet raporti i Shoqërisë Civile për të Drejtat e Njeriut

37 organizata të shoqërisë civile janë bashkuar që të punojnë e të gjejnë shkelje të të drejtave të njeriut në Kosovë.

Parlamenti Evropian me rezolutë për shkeljet e të drejtave të njeriut në Serbi

Të enjten, Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën për shkelje të të drejtave e njeriut në Serbi.

Fushata politike e Vuçiqit ndaj minoritetit shqiptar në Serbi: Pasojat e pasivizimit të mijëra shqiptareve

Kur Gordana Çomiq, Ministrja e të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave në Republikën e Serbisë, u deklarua së fundi se nuk ka “fshirje të organizuar të adresave të shqiptarë...

SHBA vendos sanksione ndaj Kinës, Mianmarit dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten sanksione të reja lidhur me të drejtat e njeriut ndaj dhjetëra njerëzve dhe subjekteve të lidhura me Kinën, Mianmarin, Korenë ...

Sa është e gatshme shoqëria kosovare t’i pranojë refugjatët afganë?

Ardhja e refugjatëve afganë në Kosovë, ka nxitur diskutime për dhe kundër vendosjes së tyre në territorin e Kosovës.

Kolektivi Feminist organizon në Prishtinë marsh solidarizues për popullin palestinez

Të premten në ora 12:00 në sheshin "Zahir Pajaziti" në Prishtinë do të mbahet një marsh solidarizues kundër spastrimit etnik popullit palestanez në Jerusalem, nga shteti i Izraelit.

Vrasja e Kujtim Veselit, aktivistët padisin Këshillin Prokurorial të Kosovës

Aktivisti i fushatës ‘Drejtësi për Kujtimin’, Skord Retkoceri, ka dorëzuar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK), ...

ShBA-ja i kërkon Kinës respektimin e të drejtave të njeriut

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i tha diplomatit të lartë kinez, Yang Jiechi se, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë mbështetjen për të drejtat e njeriut dhe ...