Postet nga: tanket

Ukraina pranon tanket e para nga Perëndimi

Pushtimi rus i Ukrainës filloi më 24 shkurt të vitit 2022. Sulmet nga forcat ruse u raportuan në qytetet kryesore anembanë Ukrainës, duke përfshirë edhe kryeqytetin Kiev. 

Gjermania konfirmon miratimin e lejes për dorëzimin e tankeve 'Leopard 1' në Ukrainë

Gjermania ka miratuar eksportin e tankeve të tipit “Leopard 1” në Ukrainë nga rezervat e saja industriale, konfirmoi një zëdhënës i qeverisë në një konferencë për media ...

Tanket përendimore për Ukrainën e kanë ndryshuar ekuilibrin e fuqisë në Evropë

Vendet më të vogla i detyruan fuqitë më të mëdha të NATO-s t'i japin Ukrainës armatimet që i nevojiten.

Saga e tankeve: Çka përfiton Ukraina, çka rrezikon Perëndimi?

Si agresore në të dyja luftërat botërore, Gjermania me dekada nuk ka dërguar armë në një zonë lufte. “Zeitenwende” apo pika e kthesës për kë...

Çfarë e bën tankun gjerman Leopard 2 më të përshtatshëm për Ukrainën?

Ndonjëherë durimi shpërblehet. Më 25 janar, Olaf Scholz, kancelari i Gjermanisë i njoftoi planet për të dërguar 14 nga rezervat e tankeve Leopard 2 të vendit të tij në ...

Rusia e akuzon Berlinin se po e shpie konfliktin 'në një nivel të ri konfrontimi'

Që kur Vladimir Putin urdhëroi tanket e tij përtej kufirit ukrainas në muajin shkurt, pak ka shkuar sipas planifikimit. 'Blitzkrieg-i' i Rusisë dështoi dhe konflikti ushtarak u ...

Lufta në Ukrainë, SHBA dhe Gjermania pritet ta bëjnë publike marrëveshjen e tankeve

Shtetet e Bashkuara duket se janë të gatshme ta fillojnë një proces që përfundimisht do t’i dërgonte dhjetëra tanke të saj luftarake M1 Abrams në Ukrainë, ...

Moska: Shkupi bëri gabim të madh që i dhuroi tanke Ukrainës

Rusia e konsideron gabim të madh vendimin e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut për t'i dhuruar tanke Ukrainës.