Postet nga: talebanët

Afganistan: Talibanët ua ndalojnë grave ta vizitojnë parkun kombëtar popullor

Qeveria talebane ia ka ndaluar grave ta vizitojnë Parkun Kombëtar Band-e-Amir në provincën Bamiyan.

Ministrja gjermane e quan sundimin taliban “hap drejt kthimit në Epokën e Gurit”

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, e ka dënuar qeverisjen e Afganistanit nga grupi islamist, Taliban, në dyvjetorin e uzurpimit të pushtetit nga talibanët.

Talebanët i mbyllin sallonet e flokëve dhe të bukurisë në Afganistan

Sallonet e flokëve dhe bukurisë në të gjithë Afganistanin do të mbyllen në javët e ardhshme me urdhër të talebanëve.

OKB: Talibanët i kanë shtuar kufizimet ndaj grave dhe vajzave afgane

Kombet e Bashkuara kanë thënë se talibanët i kanë rritur kufizimet ndaj grave dhe vajzave në Afganistan në muajt e fundit, përfshirë fushën e edukimit dhe ...

Talibanët vrasin liderin e Shtetit Islamik

Organizatori i grupit Shteti Islamik që mendohej se e kishte planifikuar bombardimin shkatërrues të vitit 2021 në aeroportin e Kabulit është vrarë nga talibanët në pushtet në Afganistan, thonë ...

OKB: Talibanët ua kanë ndaluar grave punën në organizatë

Talibanët kanë marrë urdhër për t’ua ndaluar grave afgane punën në Kombet e Bashkuara, ka thënë organizata.

Udhëheqësi suprem afgan urdhëron zbatimin e plotë të ligjit të sheriatit

Ekzekutimet publike dhe amputimet janë disa nga dënimet për krimet në Iran duke përfshirë tradhtinë bashkëshortore dhe vjedhjen.

Në Afganistan grave u ndalohet hyrja nëpër parqe argëtimi

Grave afgane u është ndaluar të hyjnë në parqet argëtuese në kryqytetin afgan, Kabul, të mërkurën pasi ministria e moralit të talebanëve tha se do të ...